18. května 2010 12:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko obdrželo na poslední chvíli peníze z EU. USA platit nechtějí

Eurobankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurobankovky | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko dnes od ostatních členů Evropské unie obdrželo půjčku v objemu 14,5 miliardy eur (asi 370,6 miliardy Kč). Atény mají do středy splatné závazky za zhruba 8,5 miliardy eur a údajně je uhradí podle plánu. Američtí senátoři se naopak v noci na dnešek postavili návrhům, aby USA skrze měnový fond podporovaly evropské země. Návratnost peněz je prý nejistá.

Půjčka EU je součástí širší pomoci, která má v průběhu tří let dosáhnout až 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Na pomoci Řecku se eurozóna v dubnu dohodla s Mezinárodním měnovým fondem. Ten by měl poskytnout až 30 miliard eur z celku.

"Dluhopisy budou držitelům podle plánu proplaceny 19. května," sdělil zdroj blízký řecké vládě. Řecko musí ve středu splatit závazky ze státních dluhopisů s desetiletou splatností a pevným výnosem šest procent. Na trhu panovaly obavy, že Atény nebudou mít dostatek peněz, díky dnešní pomoci je ale možné splatit celou částku.

Podobné obavy se objevily už v dubnu, kdy mělo Řecko splatit dluhopis se splatností pět let v objemu 8,2 miliardy eur. Atény závazky 20. dubna sice uhradily, nervozita na trhu ale kvůli vysokým dluhům Řecka zůstala.

Američanům se evropské země podporovat nechce
Spojené státy budou zřejmě bránit snahám pověřit MMF, aby poskytoval záchranné úvěry zemím, u nichž je pravděpodobné, že poskytnutý úvěr nesplatí.

Vyplývá to z návrhu, který v noci na dnešek schválil americký Senát. V USA nyní sílí odpor vůči tomu, aby Američané prostřednictvím příspěvků měnovému fondu sanovali země v Evropě.

Hlasování bylo jednoznačné, pro návrh se vyslovilo 94 zákonodárců, proti nebyl ani jeden. MMF má přispět částkou asi 30 miliard eur k programu pomoci pro Řecko, v jehož rámci mají Atény v průběhu tří let dostat až 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Spojené státy jsou ale zdaleka největším akcionářem MMF a musely by tedy pomoc částečně financovat.

Řadové Američany už rozhněvalo několik záchranných programů, jimiž vláda řešila ekonomické problémy země. Půjčky v řádu miliard dolarů Washington schválil na záchranu finančního systému i na podporu americké pojišťovny AIG. Zákonodárci proto odmítají zachraňovat cizí země, aby vlastní občany nerozhněvali ještě víc.

Lidovky.cz, ČTK