19. března 2010 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko přiznalo, že si nemá od koho půjčit. Je krůček od krachu

Nad Řeckem se stahují mračna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad Řeckem se stahují mračna | foto: Shutterstock

ATÉNY/ NEW YORK Řecký premiér Jorgos Papandreu dnes varoval, že jeho země je už jen krok od okamžiku, kdy nebude schopna si dál půjčovat. Vyzval proto zástupce odborů, aby s vládou spolupracovali, jinak hrozí, že Řecko se z dluhové krize nedostane. Euro po jeho slovech prohloubilo pokles a vůči dolaru se propadlo nejníže za více než dva týdny.

Ještě před týdnem přitom guvernér řecké centrální banky Jorgos Provopulos řekl Financial Times, že stát nebude potřebovat zahraniční pomoc a se svými problémy je schopen si poradit sám.

Premiér Papandreu, který dnes hovořil k členům tamní největší odborové organizace GSEE, ale úplně otočil. Řekl, že bojuje proti "zvláštním zájmům", a to jak doma, tak v zahraničí. Je prý odhodlán skoncovat v Řecku s korupcí, plýtváním i s beztrestností.

Čtěte více

"Jsme ve válečném stavu, bojujeme proti zvláštním zájmům, jak doma, tak mimo Řecko. Je to boj se spekulanty a za transparentnost. Za to, aby trhy sloužily lidem, ne obráceně," řekl premiér na výročním sjezdu odborářů. Vylíčil tam chmurný stav řecké ekonomiky a přiznal, že Řecko kvůli vážným nedostatkům ztratilo na trzích důvěryhodnost.

Čtěte více

Papandreu také řekl, že o situaci Řecka jednal se zástupci řady zemí. "Musíme zabránit tomu, abychom celá desetiletí platili lichvářské úroky, čímž bychom tuto zemi odsoudili k hluboké recesi," řekl premiér. Řecko si už dnes půjčuje peníze za nesrovnatelně vyšší úrok než jiní členové eurozóny, například proti Německu Řecko platí až dvojnásobné úroky.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz