28. listopadu 2012 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Restituce zvýší schodek už letos. Církve ale miliardy ještě nedostanou

Ministr financí Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny | foto: ČTK

PRAHA Majetkové vyrovnání státu s církvemi bude podle Miroslava Kalouska mít jako jednorázová účetní operace dopad na letošní rozpočet, ač stát v tomto roce nevydá ani korunu. Ministr financí to oznámil v poslanecké sněmovně při projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Stát se zavázal vyplatit církvím za 30 let postupně celkem 59 miliard korun. Kalousek poslancům sdělil, že kvůli účetní metodice Evropské unie půjde účetně o jednorázový výdaj letošního rozpočtu. "Není to skutečná platba, není to skutečný výdaj, je to dopad účetní metodiky," zdůraznil Kalousek.

Zákon bylo důležité schválit letos, nikoliv příští rok, protože tento účetní dopad by České republice v roce 2013 mohl zkomplikovat ukončení řízení o nadměrném schodku, řekl ministr později novinářům.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda chce řízení ukončit v příštím roce, a proto také v roce 2013 míří pod tři procenta rozpočtem, který vláda právě předložila, uvedl dále Kalousek. Letošní rozpočet počítá s pětiprocentním schodkem místo očekávaných 3,5 procenta HDP.

Záležitost byla podle něho projednána s Evropskou komisí, která prý chápe, že nepůjde o strukturální problém, ale jen o účetní dopad. Ani ratingové agentury podle Kalouska nevnímají věc jako odklon vlády od její fiskální strategie.

Vládní koalice předlohu prosadila navzdory odporu opozice a senátnímu vetu. K navrženému řešení restitucí se kriticky vyjádřil také prezident Václav Klaus. Zákon nechal bez podpisu, bude tedy účinný. Opozice chystá k předloze ústavní stížnost.

Vyrovnání s duchovními

Církve by od státu měly podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Budou muset ale prokázat, že na něj mají nárok.

Zástupci církví v čele s arcibiskupem Dominikem Dukou.

Zástupci církví v čele s arcibiskupem Dominikem Dukou.

Částku 59 miliard korun církve dostanou za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků. Půjde zhruba o dvě miliardy korun ročně. K této sumě se bude připočítávat inflace. Stát naopak církvím postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.