15. října 2010 20:58, aktualizováno  21:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rozpočtový deficit USA je i přes pokles druhý nejvyšší od války

Americká ekonomika se vzpamatovává z krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ekonomika se vzpamatovává z krize | foto: Shutterstock

WASHINGTON Deficit státního rozpočtu USA v loňském fiskálním roce klesl na 1,294 bilionu USD (22,72 bilionu Kč) z předloňských rekordních 1,416 bilionu USD. Navzdory poklesu však byl schodek za rok do konce září 2010 druhý nejvyšší od konce druhé světové války. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila vláda.

Schodek se snížil na 8,9 procenta hrubého domácího produktu z předloňských deseti procent. Pokles poměru schodku k HDP je podle vlády nejrychlejším meziročním zlepšením veřejných financí od roku 1987. Ke snížení rozpočtového schodku přispěly vyšší daňové příjmy od firem a vyšší příjmy centrální banky USA (Fed).

V samotném září se rozpočtový deficit snížil na 34,49 miliardy USD z 45,21 miliardy USD v září 2009. Rozpočet vykázal schodek již 24. měsíc za sebou.To je nejdelší období od začátku sledování těchto dat, napsaly agentury AP, AFP a Reuters.

Zpráva ukázala, že Bílý dům si musel půjčit 37 centů na každý dolar, který chtěl utratit. Ke schodku nejvíce přispívají výdaje vlády na podpory v nezaměstnanosti a sociální dávky.

Deficity jsou prý nezbytné pro překonání ekonomické recese
Příjmy rozpočtu loni ve srovnání s předloňským rokem stouply o 57,4 miliardy USD. Více než dvě třetiny tohoto růstu přišly z vyšších plateb od Fedu vlivem investic, které banka učinila na podporu ekonomiky a finančního systému v době recese. Příjmy z daní mírně klesly, což je odrazem hlavně vysoké nezaměstnanosti. Příjmy z firemních daní však stouply o 40 procent, protože ekonomice se podařilo vymanit z nejhorší recese od 30. let minulého století.

Rozpočtová politika vlády prezidenta Baracka Obamy je terčem kritiky republikánů a ohrožuje demokraty před volbami. Podle republikánů jsou deficity příliš vysoké, Obamova administrativa však tvrdí, že jsou deficity nezbytné ve snaze překonat nejhorší ekonomickou recesi od velké hospodářské krize. V letošním fiskálním roce, který začal 1. října, vláda předpovídá schodek 1,4 bilionu dolarů a na příští dekádu celkem 8,47 bilionu USD.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!