15. října 2014 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rubl je na tom nejhůř v historii. Rusy ničí sankce i levná ropa

Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rus uhradil exekutorům dluh v mincích. Počítání trvalo čtyři hodiny | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský rubl klesl ve středu vůči dolaru na nové historické minimum. Kurz k americké měně v úvodu obchodování poprvé překonal hranici 41 rublů za dolar a rychle se dostal na úroveň, která ruskou centrální banku přiměla k dalšímu zásahu na podporu domácí měny.

Rubl je už několik měsíců pod zvýšeným tlakem kvůli ukrajinské krizi a jejím důsledkům na ruskou ekonomiku. Trápí ho ale také pokles světových cen ropy a silný dolar.

V pondělí ruská měna klesla na rekordní minimum k euru.

Ve středu pak rubl poprvé v historii prolomil hranici 41 rublů za dolar. Později ztráty mírně snížil zhruba 0,1 procenta na 40,96 rublu. K euru se rubl pohyboval beze změn na 51,81 rublu.

ČTĚTE TAKÉ:

Oslabující ruská měna v poslední době opakovaně přiměl tamní centrální banku k zásahům na obranu domácí měny. Banka se řídí kurzem rublu ke koši měn složenému z dolaru a z eura. K intervencím přistupuje automaticky, když se kurz přiblíží okraji cílového pásma pro rubl.

Dnes centrální banka informovala, že hranice toho pásma v předešlém dni změnila o 35 kopějek na 36,70 až 45,70 rublu ke koši měn. V pátek a v tento týden v pondělí také přikročila k intervencím v objemu skoro 110 miliard rublů (58,4 miliardy korun) na podporu domácí měny.

Dolů dnes zamířily i ruské akcie, indexy RTS a MICEX ztrácely 0,7 procenta, respektive 0,4 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT MONTÁŽNÍHO CENTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč