26. května 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko mírní embargo. Íránci mu budou dovážet mléko a kuřecí

Rusko povoluje sevření embarga. Přijme dodávky z Íránu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko povoluje sevření embarga. Přijme dodávky z Íránu. | foto: Reuters

MOSKVA Rusko se rozhodlo povolit šesti íránským podnikům dovoz potravinářských produktů na svůj trh. Oznámila to agentura RIA s odvoláním na ruskou veterinární a fytosanitární službu Rosselchoznadzor. Jde o ústupek z embarga na dovoz potravin.

Úřad plánuje povolit dovoz čtyřem íránským producentům mléčných výrobků a dvěma producentům kuřecího masa. Firmy však zahájí dodávky až po poskytnutí záruk ohledně bezpečnosti potravin.

Moskva loni v srpnu zakázala dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a z několika dalších západních zemí. Reagovala tak na západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. 

Embargo přispělo k růstu cen potravin v Rusku, které tlačí vzhůru rovněž výrazné oslabení ruského rublu.

Rosselchoznadzor před týdnem uvedl, že Rusko by z embarga mohlo vyjmout zhruba dvě desítky firem v Maďarsku, Řecku a na Kypru. 

Tyto země se sice podílejí na sankcích vůči Rusku, snaží se však udržet dobré ekonomické a politické vztahy s Moskvou a vyhýbají se kritice ruské anexe ukrajinského Krymu a podpory rebelů na východě Ukrajiny.

Podle Rosselchoznadzoru před zavedením embarga vyváželo do Ruska potraviny zhruba šest tisíc evropských firem, které nyní nahrazují nejen dodavatelé z Latinské Ameriky, Afriky a Asie, ale také z evropských zemí stojících mimo EU, jako je například Srbsko.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz