Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko nemusí platit akcionářům Jukosu 50 miliard dolarů za vyvlastnění majetku

Exšéf Jukosu Michail Chodorkovskij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exšéf Jukosu Michail Chodorkovskij. | foto: Archiv LN

HAAG Ruský stát nemusí zaplatit akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 1,2 bilionu korun). Oznámil to ve středu nizozemský soud. Rusko označilo rozhodnutí za vítězství právního řádu. Akcionáři se hodlají odvolat.

O odškodném rozhodl v červenci 2014 arbitrážní soud v nizozemském Haagu. Ten však podle středečního verdiktu okresního soudu v tomtéž městě k takovému rozhodnutí neměl pravomoc.

Bývalí akcionáři Jukosu okamžitě oznámili, že se proti překvapivému rozsudku odvolají. Rozsudek by mohl mít dopad i na dřívější rozhodnutí soudů v Belgii a Francii, kterými se čtyři akcionáři zaniklé ropné společnosti domáhají náhrady škody od ruského státu. Ten podle nich zničil společnost svými daňovými požadavky

„Soud zrušil rozhodnutí mezinárodní arbitráže z důvodu, že ta neměla žádnou pravomoc zasahovat do těchto záležitostí jako rozhodce,“ uvádí se v novém rozsudku.

Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu rozhodl v červenci 2014, že čtyři žalobci, mezi kterými není bývalý majitel Jukosu Michail Chodorkovskij, mají nárok na náhradu ztráty za majetek firmy, který jim Rusko zabavilo. Okresní soud však v dnešním rozhodnutí uvedl, že Rusko nikdy neratifikovalo dohodu, podle které by PCA měla pravomoc se tímto případem zabývat.

„Jsme vděční okresnímu soudu v Haagu za rozumné rozhodnutí zamítnout chybné odškodné stanovené arbitráží. Spravedlnosti bylo učiněno zadost,“ prohlásil Andrej Kondakov, generální ředitel ruského Mezinárodního centra pro právní ochranu, které má za ruskou stranu případ na starosti.

Pád Chodorkovského impéria

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou 40 miliard dolarů. Kontroloval jej ruský oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl ale zatčen a o dva roky později odsouzen ke čtrnáctiletému vězení za daňové úniky a zpronevěru.

Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní firma Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin. Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot.

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v prosinci 2013 Chodorkovému po deseti letech ve vězení milost. Podle stoupenců Chodorkovského byl celý proces politicky motivovaný, prý šlo o pomstu Kremlu za ambice Chodorkovského, který údajně hodlal kandidovat na prezidenta.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...