5. února 2015 18:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusy zaskočilo prudké zdražení. Ceny vyskočily o 15 procent

Ruský rubl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl | foto: Wikipedia

MOSKVA Ceny drasticky nestoupají jen na Ukrajině, ale i v Rusku. Meziroční míra inflace v Rusku se v lednu vyšplhala na patnáct procent z úrovně 11,4 procenta na konci loňského roku a výrazně překročila odhady oficiálních činitelů i analytiků.

Spotřebitelské ceny tlačí vzhůru propad kurzu rublu a vliv západních obchodních sankcí. Prudký růst inflace zpochybňuje nedávné rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby, řekli analytici agentuře Reuters.

„Právě nyní zřejmě dochází k výraznému růstu dovozních cen v důsledku propadu kurzu rublu,“ uvedla ekonomka Liza Ermolenková ze společnosti Capital Economics.

PSALI JSME:

„V příštích měsících se budou dál projevovat jeho zpožděné vlivy, což by mohlo zvýšit inflaci ve druhém čtvrtletí na zhruba 17,5 procenta,“ dodala. Ruská měna se loni vůči dolaru propadla o více než 40 procent.

Ruská centrální banka před týdnem překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na patnáct procent a vysvětlila to tím, že hrozba poklesu ekonomiky je naléhavější než obavy z růstu inflace.

Guvernérka banky Elvira Nabiullinová snížení sazeb obhajovala také tím, že reálné úrokové sazby, což je rozdíl mezi aktuální výší úroků a inflací, zůstanou v kladném pásmu.

Ryhleji než čekali

Čtvrteční zpráva ale ukázala, že inflace už se dostala přesně na úroveň, kam se snížil klíčový úrok, a usvědčila tak centrální banku z omylu. „Inflace je na úrovni sazeb, což je velmi riskantní. Rozhodnutí centrální banky teď vypadá, mírně řečeno, jako předčasné,“ řekl Vladimir Osakovskij z ruské pobočky finančního ústavu Bank of America Merrill Lynch.

Ruští činitelé předpovídali, že v nadcházejících měsících by inflace mohla vzrůst na patnáct až sedmnáct procent, tak rychlý nárůst ale nečekali. Analytici podle ankety Reuters odhadovali lednový růst inflace na 13,3 procenta.

Centrální banka na konci ledna předpověděla, že ruská ekonomika v první polovině letošního roku klesne o 3,2 procenta. Za celý loňský rok ještě vykázala růst, který činil 0,6 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?