9. února 2016 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusy stihne další rána: zdraží benzin. Vláda zvýší daň na pohonné hmoty

Pracovník Lukoilu na ropném poli u sibiřského Kogalymu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník Lukoilu na ropném poli u sibiřského Kogalymu. | foto: Reuters

MOSKVA Výbor ruské vlády v úterý schválil zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty, které má podpořit příjmy státního rozpočtu. Tvrdí to zdroje agentury Reuters. Opatření by mělo vstoupit v platnost 1. dubna, ještě ho ale musí přijmout ruský parlament.

Spotřební daň u benzinu vysoké jakosti Euro V by měla stoupnout o více než třetinu na 10 130 rublů (3120 korun) za tunu. U ostatních typů benzinu by se daň měla zvýšit zhruba o čtvrtinu na 13 100 rublů za tunu.

Ruská ekonomika se v poslední době potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi.

Hrubý domácí produkt Ruska se loni propadl o 3,7 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize.

Světové ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než dvě třetiny. Prodej ropy a zemního plynu přitom v Rusku zajišťuje více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

ČTK