1. prosince 2009 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Schodek rozpočtu je největší v historii, rekordních 169 miliard

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Stát hospodařil ke konci listopadu s rekordním schodkem 169,4 miliardy korun. Schválený rozpočet přitom pro celý letošní rok počítá pouze s deficitem 52,2 miliardy korun.

Loni ke konci listopadu skončil státní rozpočet v deficitu 6,5 miliardy Kč. Nejhůře na tom byl dosud státní rozpočet v roce 2003, kdy za celý rok přesáhl schodek 109 miliard korun.

Důvodem letošního špatného výsledku hospodaření státu je především hospodářská recese doprovázená propadem daňových příjmů a zvýšenými výdaji.
Schodky rozpočtu České republiky

Podle ministra financí Eduarda Janoty lze celkový schodek za celý rok odhadovat jen těžko. Předpokládá, že státu bude chybět víc než 170 miliard korun, nevylučuje ani schodek 175 miliard korun, o žádném konkrétním čísle ale spekulovat nechtěl. Státu bude na straně příjmů chybět podle ministra až 160 miliard korun včetně pojistného.

Dluh naroste o třetinu
Vysoké schodky státního rozpočtu v letech 2009 a 2010 způsobí podle analýzy vypracované pro Českou bankovní asociaci nárůst veřejného dluhu o třetinu z předkrizových 30 procent hrubého domácího produktu (HDP) na 40 procent HDP na konci příštího roku.

Analýza: Veřejný dluh se blíží 40 procentům HDP 


Spolu se zvýšením úrokových sazeb povede k růstu nákladů na placení úroků ze státního dluhu o desítky miliard korun ročně, uvádí dnes zveřejněná analýza.

Bude na důchody?
Původně schválený rozpočet počítal letos s deficitem 38,1 miliardy korun; vláda v listopadu navrhla zvýšení o dalších zhruba 14 miliard korun kvůli tomu, že chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu.

Aktuální výši veřejného dluhu najdete ZDE

Lidovky.cz, ČTK