10. dubna 2015 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slabý rubl tíží Vietnam i Thajsko. Rusové tam utráceli miliardy dolarů

Žena z thajské menšiny ve Vietnamu jede na kole kolem zaplavených rýžových polí ve městě Dien Bien Phu, 16. května 2011.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena z thajské menšiny ve Vietnamu jede na kole kolem zaplavených rýžových polí ve městě Dien Bien Phu, 16. května 2011. | foto: KhamReuters

HANOJ Prudký pokles rublu má negativní dopad na cestovní ruch v severovýchodní Asii, protože téměř zdvojnásobil Rusům rozpočty na dovolenou na plážích ve Vietnamu, Thajsku nebo Kambodži. Rusové jsou přitom pro tuto oblast velmi důležití.

Jsou druhou největší skupinou turistů v severovýchodní Asii za Číňany a do rozpočtů zemí přinášejí miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.

Rubl v loňském roce oslabil vůči dolaru o 43 procenta, hlavně kvůli propadu cen ropy a západním sankcím uvaleným na Moskvu kvůli ukrajinské krizi. 

Ruští turisté si tak nyní na dovolenou ve Vietnamu musí podle odhad

ů vietnamských novin připravit 140 tisíc rublů (téměř 71 tisíc korun), včetně letenky a ubytování. Loni to bylo 60 tisíc rublů. 

Na turisty oblíbeném thajském ostrově Pchúket jsou běžnou záležitostí jídelní lístky v ruštině. Ruská slovíčka umějí i pouliční prodejci ve vietnamských přímořských letoviscích. A když už si na dovolenou šetří, na místě si pak raději kupují instantní nudle, než aby jedli v restauracích.

V roce 2013, kdy se počet příjezdů ruských turistů do Vietnamu více než zdvojnásobil, zahájila letecká společnost Vietnam Airlines přímé lety mezi Moskvou a bývalou americkou základnou v Cam Ranh blízko oblíbeného přímořského letoviska Nha Trang.

V prvním čtvrtletí navštívilo Vietnam 95 800 Rusů. To bylo o 27 procent méně než loni a počet ruských turistů klesl za čtvrtletí poprvé od roku 2012. 

V Kambodži se počet ruských turistů za první dva měsíce letošního roku propadl o 51 procent na 18 300. 

V Thajsku se loni počet ruských turistů snížil o 8,6 procenta na 1,6 milionu a v lednu jejich počet klesl o 46 procent. Na Filipínách zaznamenaly v lednu o dvanáct procent méně turistů z Ruska.

Lidovky.cz, ČTK