6. listopadu 2009 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Slováci přijali nesmyslný zákon. Firmy v konkurzu nebudou moci propouštět

Slovenský premiér Robert Fico  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenský parlament schválil ve zkráceném čtení zákon o strategických podnicích. Poslanci tak dali vládě možnost zestátnit majetek soukromých společností, pokud je označí za strategické. Vláda bude navíc zasahovat do práv společností, například jim může zakázat propouštění.

Jakou firmu může vláda zestátnit?

* Za strategický může slovenská vláda označit podnik, který má více než 500 zaměstnanců anebo významným způsobem dodává energii, plyn, teplo, produkty rafinérského průmyslu pro obyvatelstvo, průmysl nebo dopravu. Strategický může být i podnik, který provozuje vodní dílo, veřejnou čistírnu odpadních vod, veřejnou kanalizaci nebo vodovod.

* Na stretgický podnik v konkurzu pak bude mít vláda předkupní právo.

Schválený zákon se zásadně liší od toho, který minulý týden schválila vláda. Stát tak bude moci vstoupit jen do podniku, který je v konkurzním řízení. Konkurzní správce pak bude povinen zabezpečit, aby nedošlo k neodůvodněnému propouštění.

Kabinet premiéra Roberta Fica tak prý chce  zabránit hromadnému propouštění ve vybraných podnicích, které se v době světové hospodářské krize dostanou do problémů.

Pro konkurzního správce Marka Šmidu ale zákon nemá logiku. "Správce může propustit zaměstnance už tehdy, kdy firma vyhlásí konkurz. Protože konkurzem firma končí," řekl serveru Sme.sk. Zákon je tak podle něj nenaplnitelný. "Jeho tvůrce nepochopil smysl ani cíl konkurzu," dodal. 

Oproti vládnímu návrhu bude také moci označit strategický podnik jakýkoliv ministr, nikoliv jen ten, který se stará o hospodářství nebo finance.

Zákon, který odradí investory

Návrh kontroverzního zákona poslanci projednali ve zrychleném čtení. Opozice ho ostře kritizovala a upozorňovala, že může znejistit majitele firem a odradit zahraniční investory od vstupu na Slovensko.

Původní vládou navržený zákon byl přitom ještě přísnější - stát mohl uplatnit předkupní právo ještě dříve, než by se podnik, který má ekonomické problémy, dostal do konkurzu.

Normu ještě posoudí prezident a pokud návrh podepíše, měl by začít platit ode dne zveřejnění ve Sbírce zákonů. Platit má do konce roku 2010.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!