28. srpna 2014 10:44, aktualizováno  10:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Sobotka: Vztahy s Čínou jsou prioritou mojí vlády

Premiér Bohuslav Sobotka na setkání s filmovými producenty v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka na setkání s filmovými producenty v Karlových Varech. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka na začátku obřího česko-čínského fóra řekl, že rozvoj spolupráce s Čínou je jednou z priorit české vlády. Kromě roviny byznysu zároveň zdůraznil význam otevřené diskuse obou zemí, včetně diskuse o lidských právech.

Při zahájení Čínského investičního fóra v Praze český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že základem česko-čínské spolupráce bude přímé letecké spojení mezi Prahou a Šanghají.

Čína má zájem o spolupráci s celou střední a východní Evropou, uvedl na úvod fóra čínský vicepremiér Čang Kao-li. Země by se podle něj chtěla podílet například na stavbě železnic a přístavů v regionu.

ČTĚTE TAKÉ:

Sobotka ve svém úvodním slovu připomněl, že si letos Česko a Čína připomínají 65. výročí navázání diplomatických styků.

Je přesvědčen, že právě letošek bude novým a silným impulsem pro další rozvoj vzájemných vztahů. Důraz přitom bude kladen nejen na kontakty na vrcholné vládní úrovni, ale i na úrovni regionů.

Spolupráce regionů

Zástupci šestnácti střední a východní Evropy podepíší s ČÍnou memorandum o založení asociace, která bude sloužit k posílení spolupráce právě na regionální úrovni. Jedním ze tří prezidentů této asociace bude hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD).

Hejtman Miroslav Novák (vlevo) na volební konferenci ČSSD.

Hejtman Miroslav Novák (vlevo) na volební konferenci ČSSD.

Ambicí současné české vlády je podle Sobotky vybudovat vztahy s Čínou na standardní evropské úrovni. Zdůraznil přitom spolupráci v oblastech zdravotnictví, turistiky, průmyslu, vědy a výzkumu, zemědělství nebo ochrany životního prostředí.

Sobotka také poznamenal, že v některých oblastech mají obě země odlišné tradice a různé názory. I proto je podle něj důležitá vzájemná otevřená diskuse, včetně té o lidských právech. Česko klade podle Sobotky i díky své historické zkušenosti na dodržování lidských práv dlouhodobě důraz.

Lidovky.cz, ČTK