6. října 2015 22:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Spor o Bakalovy pozemky v zóně Nad Barborou by prezident řešil soudem

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: archiv MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman by vládní spor o výkup pozemků v plánované průmyslové zóně Nad Barborou řešil soudem proti Zdeňku Bakalovi. Výstavbu v zóně Nad Barborou v Karviné schválil kabinet v červenci. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je ale proti tomu, aby stát zaplatil za pozemky firmě podnikatele Bakaly.

Podle Zemana tomu lze zabránit tím, že proti Bakalovi začne soudní proces, jehož výsledkem bude propadnutí majetku.

„Jedno z možných řešení, které je samozřejmě dlouhodobé, je zahájení trestního procesu proti panu Bakalovi,“ uvedl Zeman. Bakala by se podle Zemana měl zodpovídat z toho, že porušil veřejný slib, který dal nájemníkům bytů OKD, že jim bývalé hornické byty nabídne za mírnou cenu. Místo toho je prodal společnosti Round Hill Capital. To ostře kritizoval Zeman i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Vedlejším trestem podle platného českého trestního práva může být i propadnutí majetku, včetně pozemků, které má (Bakala) na Barboře,“ řekl Zeman. V takovém případě by se prý Bakalovi nemuselo platit za pozemky 200 milionů korun. Prezident nicméně připustil, že čekáním na rozhodnutí soudu by se oddálil vznik průmyslové zóny, od níž si vláda slibuje až 2 tisíce pracovních míst.

Výhrady vůči výkupu pozemků měla vláda projednávat na svém pondělním zasedání. Materiál o zóně, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, byl ale již podruhé odložen. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) již dříve uvedl, že Babišovy aktivity vznik zóny ohrožují.

ČTK