15. září 2009 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šrotovné v Evropě zabralo, propad může být o to bolestnější

Šrotovné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šrotovné | foto: Shutterstock

BRUSEL Postupné oživování ekonomik a šrotovné přispěly k tomu, že se v červenci zvýšil meziročně prodej aut v Evropě o 2,8 procenta a v srpnu o další tři procenta. Předcházel tomu červnový nárůst po 14 měsících poklesu. V klíčových ekonomikách jako je Německo však byly prostředky na šrotovné vyčerpány. Firmy se proto připravují na velký propad prodejů.

Automobilky uvádějí, že se situace na trhu obrátila k lepšímu právě díky programům vládních pobídek pro výměnu staršího vozu za nový a šetrnější.

Projevilo se to také nárůstem prodeje menších a ekologicky čistších modelů.

Konec šrotovného sebou však přínáší obavy o další vývoj prodeje aut. Například šéfové mladoboleslavské automobilky Škoda Auto projednávají s odboráři nový plán, podle něhož bude ještě letos nutné snížit výroby nejprodávanějších fabií až o třetinu.

Podle odborářů Škody Auto kvůli budoucímu propadu prodeje hrozí, že firma propustí až 2500 lidí, má jít hlavně o najaté agenturní pracovníky.

Irsko na šrotovné nemá
Vývoj na kontinentu byl ale nevyvážený. Státy, které šrotovné nezavedly, stále pozorují dramatický pokles prodeje nových aut, protože se spotřebitelé bojí za krize utrácet za velké a nákladné věci. Jde například o Irsko a Lotyšsko, kde si státní pokladna nemohla dotace vozů dovolit.

Proti tomu vykázaly silná čísla větší státy jako Německo, Francie či Británie. V Německu za srpen prodej vyskočil o 28,4 procenta, Británie zaznamenala nárůst o šest a Francie o sedm procent. V Itálii se prodej zvýšil o 8,5 procenta a Španělsku přinesl srpen meziroční stagnaci.

Výrobci menších aut těžili z nárůstu prodeje nejvíce. V červenci i srpnu si vedly dobře koncerny PSA Peugeot Citroën, Fiat a Renault.

Největší evropský výrobce Volkswagen měl smíšené výsledky. Zatímco v červenci mu evropský prodej ještě klesl o 0,7 procenta, v srpnu již vzrostl o 8,4 procenta.

Luxus se nenosí
Výrobce luxusních vozů postihla situace nejvíce. Daimler, výrobce vozů Mercedes, vykázal za srpen propad o čtvrtinu a prodej BMW klesl o 5,4 procenta. General Motors, který se v létě věnoval prodeji německého Opelu, vykázal za srpen pokles o 1,4 procenta, napsala agentura AP.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz