24. února 2009 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Standard & Poor's: Češi krizi přežijí nejlépe

PRAHA Česko se pravděpodobně vyrovná se současnou krizí lépe než většina ostatních východoevropských zemí. Tvrdí to alespoň renomovaná ratingová agentura Standard & Poor's ve zprávě o ekonomických podmínkách ve východní Evropě. Česku podle ní pomůže odolnost spotřebitelské poptávky a relativně silné ekonomické základy.

Agentura ale dodala, že v letošním roce počítá s dalším pokračováním ekonomického útlumu v Česku. Soukromá spotřeba by podle S&P měla zůstat silná rovněž v Polsku, a to díky nízké inflaci a snížení daně z osobního příjmu.

Ratingové agentury jsou často označovány za spoluviníka finanční krize. Čelí kritice, že v minulosti podcenily riziko, které se vázalo k obrovským objemům hypotečních úvěrů, jež banky poskytovaly svým klientům. Právě špatné hypotéky stály na začátku finanční krize a finančním ústavům způsobily obrovské ztráty.

Slovensko by zase mělo získat dodatečnou ochranu před krizí díky lednovému přijetí eura, jeho ekonomika je ale stále více ohrožena vysokou závislostí země na automobilovém průmyslu.

"Finanční krize, která začala mít dopad na rozvinuté ekonomiky po srpnu 2007, neměla okamžitý vliv na východoevropské ekonomiky," upozornil hlavní ekonom S&P pro Evropu Jean-Michel Six. "Ve druhé polovině roku 2008 se ale důsledky krize začaly do tohoto regionu šířit a nyní nabírají na síle," dodal analytik.

Tempo růstu českého hrubého domácího produktu loni podle předběžného odhadu statistického úřadu výrazně zpomalilo na 3,5 procenta z 5,9 procenta v roce 2007.

Česká národní banka v letošním roce počítá s poklesem ekonomiky o 0,3 procenta, ministerstvo financí ale ve své aktuální prognóze stále předpokládá růst o 1,4 procenta.

Česká měna se po pondělním prudkém posílení dnes obchodovala bez výraznějších změn a před 17:00 se obchodovala slabší na 28,45 Kč/EUR a 22,35 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Koruně tak nepomohla ani informace agentury Standard & Poor's o tom, že Česko pravděpodobně přečká stávající krizi lépe než většina dalších zemí regionu, ani reakce ČNB na zavádějící informace v zahraničním tisku. Koruna po celý den nevybočila z pásma 28,30 až 28,50 koruny za euro.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!