14. října 2014 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stánkaři prodávali makety iPhonu. Ve skutečnosti šlo o paralyzéry

Makety iPhonu zadržené v tržnicích fungují také jako paralyzéry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makety iPhonu zadržené v tržnicích fungují také jako paralyzéry. | foto: Česká obchodní inspekce

FOLMAVA Stánkaři v Česku mají v nabídce neobvyklou novinku. Prodávají věrné makety iPhonů, které však mají sloužit jako LED svítilny. Přístroje mají ale ještě další funkci, na níž prodejci neupozorňují: dají se použít jako paralyzéry.

Na podezřelé kopie IPhonů přišli kontroloři Česká obchodní inspekce v západočeských tržnicích na Folmavě, Chebu a Rozvadově. Nebezpečné zboží stojí několik set korun - objevili ho hned v deseti různých stáncích.

Inspektoři ČOI zabavili 25 LED „utajených“ paralyzérů. Na českém trhu se tyto výrobky objevili poprvé. Jejich provedení bylo podle kontrolorů velmi věrné a od opravdových iPhonů těžko rozeznatelné.

ČTĚTE TAKÉ:

„Padělky mobilů byly mezi zabranými téměř třemi tisíci kusy padělků za více než devatenáct milionů korun. Podle etikety se nejednalo o mobil, ale o LED svítilnu s několika funkcemi, nevhodnou pro děti do tří let věku,“ uvádí mluvší ČOI Jiří Fröhlich.

Výrobek původem z Číny je podle Fröhlicha na první pohled k nerozeznání od iPhonu a je vybaven jen malou etiketou s informací, že jde o LED baterku. Paralyzér má na spodní straně na rozdíl od mobilního telefonu další tlačítko a chybí mu stříbrný rámeček po obvodu.

Makety iPhonu zadržené v tržnicích fungují také jako paralyzéry.
Makety iPhonu zadržené v tržnicích fungují také jako paralyzéry.

Z informací na výrobku ani na obalu spotřebitel nezjistí, že přístroj vygeneruje paralyzující elektrický výboj. K tomu slouží tlačítko na boku přístroje, kde se obvykle zvyšuje hlasitost hovoru.

„Před nákupem těchto napodobenin iPhonu chci spotřebitele důrazně varovat. Nejen, že nejsou o funkci paralyzéru žádným způsobem informováni, ale dosud není známa míra nebezpečí, kterou pro uživatele paralyzující výboj představuje. Proto bude falešný iPhone prověřen také z hlediska bezpečnosti,“ řekl Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Plzni.

Kontroly se uskutečnily od 3. do 5. října, inspekce během šesti akcí zkontrolovala 55 stánků. Dvakrát byla v Potůčkách a ve Svaté Kateřině, jednou v Dragounu v Chebu a ve Folmavě. Výsledkem bylo 2 753 falzifikátů výrobků zajištěných na 37 prodejních místech.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...