2. ledna 2014 13:51, aktualizováno  14:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát hospodařil lépe, než se počítalo. Schodek je o 20 miliard menší

Premiér v demisi Jiří Rusnok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Jiří Rusnok. | foto: ČTK

PRAHA Státní rozpočet skončil v loňském roce ve schodku necelých 81 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Jiří Rusnok. Schválený rozpočet přitom počítal s deficitem 100 miliard korun.

Za lepším výsledkem podle premiéra stál lepší výběr DPH a čerpání peněz z EU. Předloni skončilo hospodaření státu ve schodku 101 miliard korun, na letošek je schválen rozpočet s deficitem 112 miliard korun.

"Schodek za loňský rok je o 20 miliard nižší než předloňský. Bohužel, tento mnou prosazovaný trend byl nesmyslně otočen rozpočtem na rok 2014," uvedl na svém twitterovském účtu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

"Tento výsledek dozná ještě mírných úprav s dopadem necelé 0,4 miliardy korun na snížení příjmů, a tedy i na zvýšení schodku státního rozpočtu," upozornilo ministerstvo financí.

Zároveň uvedlo, že hlavním důvodem nižšího schodku jsou úspory na straně výdajů, které se projevily nejvíce u neinvestičních nákupů a souvisejících výdajů a sociálních dávek. U investičních výdajů pak šlo o pokles investičních transferů u Státního fondu dopravní infrastruktury o 11,7 miliardy korun.

Dobrou zprávou je výsledek rozpočtu podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška jen napůl. "Za lepším hospodařením nestojí žádoucí úspory v provozních výdajích centrálních institucí, ale škrtání v investicích," uvedl.

Loňské úspory v investicích podle něj ukazují na neschopnost veřejného sektoru včas a plynule připravovat investiční projekty. "Pokud by se v tomto ohledu situace zlepšila a stát utratil vše, co si naplánoval, vytvořil by pro ekonomiku fiskální impuls, který by zrychlil letošní růst HDP o víc než 0,5 procentního bodu," dodal.

Celkové příjmy rozpočtu loni činily 1092,2 miliardy korun a celkové výdaje 1173,1 miliardy korun. "Výsledek rozpočtu je v kontextu doby a podmínek myslím velmi pozitivní. Jde o nejnižší deficit od roku 2008, dokonce nižší než v roce 2006, kdy byla poměrně svižná konjunktura," uvedl premiér Jiří Rusnok.

V rámci loňského rozpočtu schválili poslanci v prosinci snížení jeho celkových příjmů a výdajů shodně o 4,4 miliardy korun. To souviselo s loňskou aukcí kmitočtů, kterou uspořádal Český telekomunikační úřad. Příjmy z aukce ve výši sedmi miliard byly v loňském rozpočtu, ale rozpočet je získá až letos.

Minulý týden v pondělí rovněž převedl Státní podnik Lesy České republiky do státního rozpočtu šest miliard korun ze svých volných peněz. Rozpočet ale s těmito penězi počítal, takže převod peněz bilanci rozpočtu podle MF neovlivnil.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!