2. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát otevře peněženku. Posílí investice do dálnic i bezpečnosti

Dálnice D8 krátce před otevřením. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D8 krátce před otevřením. Ilustrační foto. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Vlády po celém světě i v Česku začnou letos sypat peníze do ekonomiky. Přidají se tak k centrálním bankám, jež do ní od krize napumpovaly obří sumy, ale zatím bez zásadního úspěchu. V roce 2017 se tedy zkusí jiná medicína: státní investice. K větším vládním výdajům na dálnice, školy, důchody či třeba platy státních zaměstnanců přispějí volby v trojici klíčových evropských zemí – Francii, Německu a Nizozemí. A také u nás.

„Zdá se mi, že svět k takzvané fiskální expanzi směřuje, podívejte se na to, co chystá Donald Trump. To samé v Evropě, kde se nejspíš bude více utrácet za armádu. Uvolněnější fiskální politiku si umím představit. Neříkám, že je to dobře, nebo špatně, svět k tomu ale míří,“ říká v rozhovoru pro LN někdejší guvernér České národní banky Miroslav Singer.

A není jediný, kdo si to myslí. I ekonomové se shodují, že český stát by měl více utrácet. V úterý ministerstvo financí pravděpodobně ohlásí přebytkový rozpočet, loňské investiční výdaje ale byly ke konci listopadu meziročně nižší o 52 miliard korun.

K větším investicím vlády nabádají Mezinárodní měnový fond, OECD i Evropská komise. Útraty státu, a to především na infrastrukturu, hlásá stále populárnější ekonomická politika zvaná „new view“, se kterou jako první přišel bývalý americký ministr financí Larry Summers.

Příklon k této politice bude znamenat také růst zadlužení jednotlivých států. Již dnes se ostatně předpokládá, že Itálie, Španělsko i Portugalsko nesplní svůj cíl snížení rozpočtového deficitu pro roky 2016 a 2017. Zadlužení Česka nicméně klesá, za uplynulý rok bude nejnižší v posledních pěti letech. Jak připomíná Singer, zásadní pro nadcházející rok také je, že svět se z největší ekonomické krize od velké deprese už probral.

„Tehdy byla v řadě zemí třetina lidí bez práce, konaly se hladové pochody, k moci se dostávaly diktátorské režimy a svět směřoval k velkému konfliktu. S tím se nedá současná situace srovnat. My teď jen vyměňujeme jedny demokratické vůdce za druhé,“ říká exguvernér s tím, že lidé dnes netouží po násilném řešení. Právě proto, že krize nebyla tak hluboká.

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.