20. ledna 2011 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát 'vycucne' z Lesů miliardy, Fuksa chce nakoupit dluhopisy

Ministr zemědělství Ivan Fuksa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zemědělství Ivan Fuksa. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Jak dostat peníze z rezervních fondů státních podniků do státního rozpočtu? Ministr financí Ivan Fuksa má plán: firmy nakoupí státní dluhopisy. To by mu navíc mělo pomoci získat víc peněz na dotace pro zemědělce.

"Lesy ČR začaly na můj pokyn nakupovat krátkodobé státní dluhopisy," řekl v rozhovoru pro LN Fuksa. Podnik, který spravuje státní lesy, tak již první dluhopisy nakoupil, ale objem transakce zatím ministr prozradit nechtěl.

Nákup dluhopisů je nejjednoduší

Nákup státních dluhopisů je podle Fuksy v současné chvíli nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak alespoň část ze zhruba sedmi miliard korun, které mají Lesy na rezervních fondech, nějakým způsobem využít pro státní kasu a nezvýšit přitom náklady státu na dluhovou službu.

Plány ministra Fuksy s Lesy ČR

"Nechci, aby tyto finanční prostředky jen ležely na účtech bank a zhodnocovaly se, ale aby se rozumně zapojily do státního rozpočtu," řekl Fuksa. Ten bude výměnou za "pomoc" při prodeji dluhopisů po ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi žádat navýšení peněz pro české zemědělce.

"My jsme ty peníze do státního rozpočtu již dostali, ale já nyní potřebuji, aby pan ministr Kalousek ocenil, že jsme tam ty peníze dali, a aby nám zpátky zase něco vrátil," vysvětlil Fuksa.

Proto s ministrem financí jedná o tom, že by do svého resortu dostal ještě v letošním roce dodatečné prostředky na takzvané top-upy, tedy na dorovnání dotací zemědělcům z národních účtů. "Já věřím, že k té dohodě dojde, vyjednávám permanentně, ale nemám žádný limitní termín," řekl Fuksa.

Lesy ČR a.s.? 

Přestože našel způsob, jak využít peníze ze státního podniku, nevzdává se ministr zemědělství plánu přeměnit Lesy ČR na akciovou společnost.

"Překlopit Lesy na akciovou společnost je jediné správné řešení," zdůraznil ministr. Ten se bude přeměně právní formy státních lesů na akciovou společnost věnovat v letošním roce. "Pokud úspěšně dotáhneme velký tendr a začneme dělat pořádek v Lesích, tak první kroky jsou zároveň dokončení lesního plánu a samozřejmě řešení tohoto problému převedení Lesů na akciovou společnost," řekl Fuksa s tím, že finální termín pro změnu zatím nemá.

Vichřice Emma způsobila Lesům ČR značné škody.

Privatizovat Lesy nechceme

Proti přeměně Lesů ČR na akciovou společnost se však staví opozice, která ji považuje za první krok k privatizaci státních lesů. To však ministr zemědělství odmítá.

"V žádném případě nepočítáme s privatizací Lesů ČR," tvrdí a nabízí sepsání zákona, který by prodej této firmy zakázal. Podobný zákon například u některých státních akciových společností funguje v sousedním Rakousku.

Jedině z akciové společnosti totiž může stát získávat do rozpočtu pravidelný příjem formou dividend, aniž by to zvyšovalo náklady na dluhovou službu České republiky. "Před mnoha lety jsme si to již vyzkoušeli na ČEZ. Proto potřebuji akciovou společnost," řekl Fuksa.

Advantage Consulting, s.r.o.
IT TECHNICKÝ SPECIALISTA (35 - 45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč