17. prosince 2014 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš se Zemanem snížili státní dluh o 4 miliony

Šéf strany ANO Andrej Babiš při čekání na výsledky eurovoleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf strany ANO Andrej Babiš při čekání na výsledky eurovoleb | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Prezident Miloš Zeman spolu s ministrem financí Andrejem Babišem znehodnotili dluhopis ve výši čtyř milionů korun. O tuto částku, kterou Zeman nastřádal ve svém fondu, tak snížili státní dluh Česka.

Ten nicméně ke konci letoška i přes první meziroční snížení od roku 1995 dosáhne zhruba 1,663 bilionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman s Babišem jeden dluhopis ve výši milionu korun společně rozstřihali již v červnu. Prezident se tehdy nechal slyšet, že další částky budou vždy dvojnásobné, tedy dva miliony, čtyři miliony, osm milionů a tak dále. Dnes ale uvedl, že jeho fond roste rychleji, než se původně očekávalo, a je tak možné znehodnotit dluhopis ve výši čtyř milionů korun.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje

Minist financí Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman

„Je to sice stále ještě kapka v moři, ale je to už čtyřikrát větší kapka, než byla předtím,“ řekl k tomu dnes na Pražském hradě Zeman. Poznamenal také, že jeho fond má nyní kolem 500 přispěvatelů a jejich počet stále roste.

Babiš zase uvedl, že se díky fondu Zemanovi podařilo oddlužit již zhruba 31 Čechů. Každý občan země, včetně nemluvňat, totiž při rozpočtení celkového státního dluhu dluží asi 160 tisíc korun.

Zeman fond na snižování státního dluhu založil loni a měsíčně do něj posílá 30 procent svého platu, tedy 60.000 korun. Babiš už dříve daroval půl milionu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!