5. června 2013 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Státu se nedaří vybírat daně. Úniky se netrestají, tvrdí kontrola

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Státu se už od roku 2008 nedaří naplňovat výběr daně z přidané hodnoty podle toho, jak naplánoval ve státním rozpočtu. Například loni získal o 21,9 miliardy korun méně proti schválenému rozpočtu, což bylo nejvíc za posledních pět let, a to i když dolní sazba daně loni vzrostla z deseti na 14 procent. Upozornil na to Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku ke státnímu závěrečnému účtu.

Stát sice podle závěrečného účtu loni získal do rozpočtu o 7,8 miliardy korun na DPH meziročně víc, ale i tak to bylo méně, než plánoval. Celkem stát loni na DPH vybral 278 miliard korun, část z ní převedl krajům a obcím a do rozpočtu tak přiteklo 199,7 miliardy.

Ministerstvo financí odhadovalo, že zvýšení dolní sazby DPH od loňského ledna přinese navíc 21,3 miliardy korun. "Odhadované výdaje na spotřebu domácností a vládních institucí byly však vyšší než skutečné hodnoty za rok 2012," uvedlo ministerstvo ve státním závěrečném účtu.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavním důvodem nižšího výběru byl podle Kalouskova resortu neočekávaný pokles spotřeby. "Pokles spotřeby domácností pravděpodobně souvisí s obavami spotřebitelů z nepříznivého vývoje a tudíž snižují spotřebu a raději spoří," uvedlo ministerstvo. Připustilo také, že možným důvodem poklesu mohou částečně být daňové úniky.

"Ztráty z daňových úniků jsou vysoké," tvrdí NKÚ s tím, že daňové trestné činy jsou obtížně prokazatelné a k vyvození trestní odpovědnosti nepřispívá složitost daňových zákonů. NKÚ s odvoláním na policejní statistiky uvádí, že loni policie evidovala 916 případů krácení daně a podobných plateb s celkovou škodou 6,3 miliardy korun.

Stát se snaží s daňovými úniky bojovat. Například od letošního dubna funguje tzv. ručení za daň za nespolehlivého plátce. V databázi bude muset každá firma kontrolovat, zda se u jejich dodavatelů v kolonce "nespolehlivý plátce" neobjevilo "ano". U těch pak ručí za odvedení DPH.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.