24. března 2009 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Strach z levicové vlády rozkolísal korunu

Před obědem se nálada investorů obrátila a česká měna o dvacetník oslabila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před obědem se nálada investorů obrátila a česká měna o dvacetník oslabila. | foto: Lidové noviny

PRAHA Přestože se dnes očekává hlasování o důvěře vládě, koruna po začátku obchodování na trzích posílila až k 26,70 za euro. Před obědem se však nálada investorů obrátila a česká měna zase o třicet halířů oslabila a podívala se až za 27 korun za euro. Analytik Vladimír Pikora se domnívá, že zahraniční spekulanti se obávají kroků případné nové levicové vlády.

Podobně se vyvíjela i v poměru k dolaru, který už opět stojí téměř dvacet korun.

Podle analytiků lze do vyhlášení prvních výsledků hlasování ve sněmovně očekávat výkyvy kurzu. "Podobný scénář se již odehrál na konci víkendu v Maďarsku, kdy forint reagoval prudkým oslabením po ohlášení demise maďarského premiéra Gyurcsányho," podotkl Oldřich Myslivec z Patria Finance.

Vladimír Pikora z Next Finance se domnívá, že spekulanti se obávají případné nové levicové vlády. "Trh nervovaly zprávy, že má opoziční ČSSD v dnešním hlasování o vyjádření nedůvěry vládě dosud největší šanci na svrhnutí koaliční vlády M. Topolánka. Pád vlády nemají konzervativní finanční trhy rády. Někteří zahraniční spekulanti vyjadřovali dokonce i obavy z možné levicové vlády."

Korunu dále rozpohybují i výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) ve službách v eurozóně a průmyslové objednávky za leden. Dále ji může ovlivňovat i pozitivní pohled trhu na stabilizační plán USA i americký index cen domů.

Lidovky.cz