23. února 2009 15:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Středoevropané bojují za kurzy svých měn

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guvernér ČNB Zdeněk Tůma | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Centrální banky středoevropských zemí v čele s Českem společně intervenovaly na podporu svých slábnoucích měn. Podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy se shodly, že nynější pokles směnných kurzů je přehnaný. Kurzy české koruny, polského zlotého a maďarského forintu ihned po zásahu výrazně vzrostly.

Česká koruna po Tůmově vyjádření vystoupila až o 1,1 procenta pod 28 Kč za euro a polský zlotý posílil o dvě procenta. Minulý týden kurz koruny klesl až na 29,69 Kč za euro, výrazně pod průměrný kurz 25,80 Kč, který pro letošní rok odhaduje ČNB.

Koruna v červenci před eskalací globální finanční krize vystoupila až na rekordních 22,925 Kč, později ale v obavách investorů z oslabování ekonomiky v důsledku propadu exportu na Západ začala výrazně klesat.

Uvozovky dolníV této chvíli si stěží dovedu představit, že za těchto kurzových úrovní bychom mohli dále snižovat úrokové sazby; spíše je otázka, kdy začneme jít opačným směrem.Uvozovky horní

Centrální banky Polska a Maďarska podle Tůmy sdílejí názor, že pohyby měn středoevropského regionu se dostaly mimo rámec fundamentálních makroekonomických faktorů. Trhy by podle centrálních bank měly rozlišovat mezi situací jednotlivých zemí. Banky se dohodly, že budou nyní k otázce kurzů vystupovat koordinovaně.

Tůma také řekl, že nynější prudký pokles kurzu české koruny i dalších středoevropských měn je přehnaný, že by mohl ukončit současný cyklus snižování úrokových sazeb a spustit jejich opětné zvyšování.

"V této chvíli si stěží dovedu představit, že za těchto kurzových úrovní bychom mohli dále snižovat úrokové sazby; spíše je otázka, kdy začneme jít opačným směrem," řekl Tůma. ČNB od loňského srpna snížila sazby o dva procentní body na 1,75 procenta.

Rozlišujte mezi námi!
Zároveň s rozhovorem Tůmy pro agenturu Reuters se konaly tiskové konference centrálních bank Maďarska a Rumunska. S prohlášením vystoupil i guvernér polské centrální banky Slawomir Skrzypek, který upozornil, že jeho instituce by mohla podniknout kroky proti negativním ekonomickým dopadům výkyvů zlotého.

"Je pravda, že koordinace je nyní intenzivnější než jindy a že sdílíme názor, že výkyvy měn v řadě zemí neodpovídají reálné ekonomické situaci," řekl Tůma. "V tomto ohledu jsme se dohodli, že budeme komentovat vývoj podobným způsobem," dodal guvernér.

Kurzy měn středoevropských zemí v posledních měsících silně klesají nejen kvůli oslabování ekonomik, ale zejména ze strachu, že některé z těchto ekonomik krizi samy neustojí a budou potřebovat zahraniční pomoc. Jde především o země jako Lotyšsko s vysokými dluhy v zahraničních měnách a silně zápornou platební bilancí, což vyvíjí tlak na místní bankovní sektor.

Tůma apeloval na to, aby trhy jasně rozlišovaly mezi zeměmi. Například Lotyšsko je v mnohem větších potížích než jiné země regionu. Dodal, že k ozřejmení těchto rozdílů by mohla přispět mezinárodní debata o pomocí pro střední a východní Evropu.

Česká vláda je podle Tůmy schopna se financovat bez problémů sama na domácím trhu. Česká ekonomika netrpí výraznějším rizikem plynoucím z dluhů v zahraničních měnách a žádnou pomoc ona ani její bankovní sektor nepotřebuje, prohlásil guvernér. "Krizi se nikdo vyhnout nemůže, některé země však jsou určitě lépe situovány na to, aby tím prošly bez dramatických ztrát, a jsem přesvědčen, že Česká republika patří mezi ně," řekl Tůma.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!