Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Trapas ve vládě: Jurečka slíbil nižší DPH u potravin. Popletl ho Bělobrádek

Bohuslav Sobotka a Marian Jurečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Marian Jurečka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chtěl potěšit veřejnost a pochlubil se tím, že vláda schválila nižší DPH u základních potravin a čepovaného piva. Za pár desítek minut se na něj sesypali koaliční partneři, že o ničem takovém v kabinetu ani nejednali. Trapas pak dokonal Jurečkův stranický šéf Pavel Bělobrádek, když přiznal, že svého ministra špatně informoval.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se na Twitteru omluvil. Návrh ještě nebyl odsouhlasen koalicí. „Musím uznat svoji chybu. Návrh na snížení DPH nebyl ještě odsouhlasen koalicí. Všem se omlouvám,“ napsal. Nedementoval nicméně tvrzení, že se na plánu dohodli předsedové koalice.

O snížení DPH u čepovaného piva z 21 procent na 15 procent od příštího roku a u základních potravin ze současných 15 procent na deset procent od roku 2018 ve čtvrtek informoval ministr Jurečka. Babiš a Sobotka reagovali tak, že o dohodě nevědí, Jurečka jako zdroj informace označil lidoveckého předsedu.

Nejprve vypadalo vše idylicky, Jurečka oznámil populární opatření.

„Zlevněním základních potravin snižujeme daňové zatížení občanů, a to zejména u těch ekonomicky nejslabších. Právě pro sociálně nejvíce ohrožené skupiny obyvatel představují potraviny velký podíl na jejich výdajích,“ uvedl ministr.

Jenže několik desítek minut poté to předsedové dvou dalších koaličních stran popřeli. Tvrdí, že se na věci na vládě nejen nedohodli, ale o tématu údajně vůbec nejednali.

Mluvčí vlády Martin Ayrer tak popřel informace ministra zemědělství. „Předsedové koaličních stran toto téma neřešili a žádné snížení DPH dohodnuto nebylo,“ sdělil. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předtím také uvedl, že o dohodě neví.

Podpora hospod a výčepních

Jak se věc seběhla: Jurečka nejprve agenturu ČTK informoval, že by se měla snížit DPH u čepovaného piva z 21 procent na patnáct procent od příštího roku. U základních potravin by pak podle něj měla klesnout ze současných patnáct procent na deset procent od roku 2018.

Snížení daně u čepovaného piva už letos v lednu navrhoval šéf předseda ANO a ministr financí Babiš. Zdůvodňoval to podporou hospod kvůli vyšším nákladům v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb. Koalice ale tuto diskusi v březnu odložila. Chtěla se k ní vrátit až po vyhodnocení letošního výběru DPH.

Proti snižování DPH na pivo se v minulosti vyjádřil například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Řekl, že pivo je zodpovědné za polovinu zdravotních a společenských následků spojených v ČR s alkoholem. V ekonomickém vyjádření jde podle něj o škody za nejméně deset miliard korun ročně.

Cenová dostupnost má přitom podle současných studií na míru spotřeby rozhodující vliv, Vobořil by proto o cenotvorbě rád vedl podrobnější debatu. „Pokud by vláda chtěla přinést změnu v DPH, nemělo by se to odrážet na snižování ceny alkoholických nápojů,“ podotkl.

Snížení DPH na základní potraviny podporovala i sociální demokracie. Do budoucna by podle dřívějších vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chtěla snížit DPH na deset procent u všech potravin, v tomto volebním období se to ale podle něj nedalo stihnout.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.