Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V očích Bruselu Česko poskočilo mezi bohatší země. Přijde tak o tři miliardy

Česká ekonomika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika. | foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

BRUSEL/PRAHA Více peněz na zvládnutí migrační krize a elektronickou ochranu hranic a na druhé straně omezení plateb na pomoc hospodářsky méně rozvinutým regionům. Tak vypadá rozpočet Evropské unie na příští rok, na němž se v pondělí shodly členské země.

Položka určená na hospodářskou soudržnost, z níž se staví i v Česku třeba silnice a nové koleje, poklesne oproti letošnímu roku o čtvrtinu. O stejný podíl se naopak navýší unijní rozpočet na bezpečnost a občanství.

Celkově si pak EU chce vytvořit polštář na nové výdaje – oproti letošním naplánovaným platbám ze společné kasy ve výši 144 miliard eur bude rozpočet na příští rok téměř o deset miliard útlejší.

Přesun položek ovšem neznamená, že by peníze z „chudého“ východu Evropy mizely na ochranu vnější hranice EU a do reformy azylového systému.

„Není to tak, že by se bralo z nových členských zemí na úkor ostatních. Přeskupení rozpočtu odráží ekonomickou výkonnost jednotlivých zemí. A tam dělení na chudý Východ a bohatý Západ neplatí,“ vysvětluje státní tajemník pro EU Tomáš Prouza.

Příkladem zmatečného dělení na nové a staré země může být právě Česko. Zatímco dodatečné peníze na uprchlickou krizi nás o evropské fondy nepřipraví, dobře nastartovaná česká ekonomika už ano.

Evropská komise nově přepočítala takzvané národní obálky, tedy sumu peněz, která na základě ekonomických ukazatelů náleží „chudším“ zemím v rámci takzvané koheze čili politiky soudržnosti.

Žádné drama

Zatímco dříve se vycházelo z dat za rok 2013, nově jsou do vzorečku promítnuty statistické údaje za minulý rok. Ve vztahu hrubého domácího produktu k průměru EU tak Česko poskočilo vzhůru a v letech 2017 až 2020 podle nového výpočtu přijde o celkem 115 milionů eur. Což se odrazí již v rozpočtu na rok 2017.

Podobně díky dobře šlapajícímu hospodářství o peníze z EU přijde také Slovensko, Estonsko, Chorvatsko a Švédsko. Polepší si naopak země, kde se od roku 2013 hospodářská situace oproti celoevropskému průměru ještě mírně zhoršila. Patří sem státy, které naopak léta platily spíše za „bohatý Západ“.

Nejen krizemi stižené Řecko, Itálie, Španělsko, ale třeba také Dánsko nebo Belgie. Pro Česko každopádně ztráta tří miliard korun z peněz EU není žádná pohroma. „Je to čistě technická věc. Čili žádné drama a nic, s čím bychom nepočítali,“ míní velvyslanec při EU Martin Povejšil.

Jeho slova potvrzují i celková čísla. Zmíněných 115 milionů eur je přibližně půl procenta sumy, kterou má na „dohnání Západu“ Česko do roku 2020 k dispozici.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...