1. června 2015 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Úspěch československé stokoruny. Patří mezi nejhezčí bankovky světa

Stokorunová bankovka z roku 1961. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stokorunová bankovka z roku 1961. | foto: Archiv Mafra

PRAHA Československá stokorunová bankovka z roku 1961 byla v Británii označena za jednu z šesti vizuálně nejlepších papírových platidel na světě. Odborník na moderní měnu v Britském muzeu Thomas Hockenhull ji podle webu britského deníku The Times zařadil ve svém žebříčku na čtvrté místo.

Nejlepší bankovkou z hlediska výtvarného provedení je podle Hockenhulla jedna ekvádorská bankovka z roku 1944 před anglickou bankovkou v hodnotě pěti liber z roku 1887 a německou bankovkou v hodnotě pět milionů marek z roku 1923.

Britský odborník zveřejnil podle britského deníku svůj žebříček krátce poté, co britská centrální banka vyzvala veřejnost, aby se zapojila do výběru umělce, který dá podobu připravované nové bankovce v hodnotě 20 liber.

První papírové peníze na světě vznikly v Číně a evropské bankovky se začaly vydávat v 17. století. Podle listu The Times se nejedná jen o hezké obrázky, ale také o nositele vzkazů a myšlenek. 

Například výjevy na papírových penězích států někdejšího sovětského bloku nezřídka podporovaly jejich komunistické ideály.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!