4. listopadu 2013 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vnitro kupovalo ve velkém, ale slevu si nevyjednalo

Rozpočet – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo vnitra podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) špatně určovalo tržní cenu, z níž vycházelo při výpočtu úspor projektu centrálního nákupu. Není tak možné objektivně zjistit, kolik ušetřilo, sdělil ředitel komunikace NKÚ Jaroslav Broža.

Podle projektu měl v letech 2008 až 2011 předpokládaný objem nákupů činit zhruba dvě miliardy korun a přinést úsporu 170 milionů korun. Ministerstvo do konce roku 2011 v rámci centrálního nákupu utratilo 1,874 miliardy korun, úspory vyčíslilo na 475,9 milionu korun, což je téměř trojnásobek proti původním předpokladům.

NKÚ však tuto kalkulaci zpochybnil. Klíčový problém podle něj spočívá v tom, že ministerstvo při určování tržní ceny sloužící pro srovnání ve výpočtu úspor vycházelo z internetu nebo běžných ceníků zveřejňovaných prodejci. "Zpravidla se jednalo o ceny, které byly typické pro běžného spotřebitele a nezohledňovaly všechny možnosti pro snížení ceny," uvedl NKÚ.

ČTĚTE TAKÉ

Údaje zadané ve srovnání navíc nebyly spolehlivé, například u monitoru se v tentýž den objevovaly hodnoty od 3700 do 6300 korun. "Systém na MV neumožňuje zcela objektivní vyčíslení úspor," uvedli proto kontroloři.

Nepřesná kalkulace byla i na papír a pohonné hmoty

Podrobně se zaměřili na nákup pohonných hmot, xerografického papíru a elektrické energie. U prvních dvou komodit našli další nedostatky. Například při výběru dodavatele pohonných hmot úředníci špatně odhadli poměr benzinu a nafty, které se budou v rámci resortu nakupovat, což vedlo k výběru ekonomicky méně výhodného uchazeče.

Vzhledem k předpokládanému poměru 3:1 ve prospěch Naturalu 95 byl tak vybrán uchazeč, který nabídl nejnižší cenu právě za benzin. Skutečný poměr nákupů benzinu a nafty však byl asi 2:1, takže by nakonec byla výhodnější nabídka konkurenčního uchazeče, jenž nabízel nejlevnější naftu.

Při stanovení předpokládané množství pořizovaného zboží byli úředníci nepřesní u xerografického papíru. "Například v roce 2010 přesahovala nepřesnost odhadů u tří ze sedmi nejpočetnějších položek komodity xerografický papír úroveň 70 procent," upozornil NKÚ. Také v tomto případě to vedlo ke špatnému určení ekonomicky nejvýhodnější nabídky.

NKÚ tyto případy ze strany ministerstva považuje za porušení rozpočtové kázně a zjištěné nedostatky oznámil finančnímu úřadu.

Lidovky.cz, ČTK