Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vnitro kupovalo ve velkém, ale slevu si nevyjednalo

Rozpočet – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo vnitra podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) špatně určovalo tržní cenu, z níž vycházelo při výpočtu úspor projektu centrálního nákupu. Není tak možné objektivně zjistit, kolik ušetřilo, sdělil ředitel komunikace NKÚ Jaroslav Broža.

Podle projektu měl v letech 2008 až 2011 předpokládaný objem nákupů činit zhruba dvě miliardy korun a přinést úsporu 170 milionů korun. Ministerstvo do konce roku 2011 v rámci centrálního nákupu utratilo 1,874 miliardy korun, úspory vyčíslilo na 475,9 milionu korun, což je téměř trojnásobek proti původním předpokladům.

NKÚ však tuto kalkulaci zpochybnil. Klíčový problém podle něj spočívá v tom, že ministerstvo při určování tržní ceny sloužící pro srovnání ve výpočtu úspor vycházelo z internetu nebo běžných ceníků zveřejňovaných prodejci. "Zpravidla se jednalo o ceny, které byly typické pro běžného spotřebitele a nezohledňovaly všechny možnosti pro snížení ceny," uvedl NKÚ.

ČTĚTE TAKÉ

Údaje zadané ve srovnání navíc nebyly spolehlivé, například u monitoru se v tentýž den objevovaly hodnoty od 3700 do 6300 korun. "Systém na MV neumožňuje zcela objektivní vyčíslení úspor," uvedli proto kontroloři.

Nepřesná kalkulace byla i na papír a pohonné hmoty

Podrobně se zaměřili na nákup pohonných hmot, xerografického papíru a elektrické energie. U prvních dvou komodit našli další nedostatky. Například při výběru dodavatele pohonných hmot úředníci špatně odhadli poměr benzinu a nafty, které se budou v rámci resortu nakupovat, což vedlo k výběru ekonomicky méně výhodného uchazeče.

Vzhledem k předpokládanému poměru 3:1 ve prospěch Naturalu 95 byl tak vybrán uchazeč, který nabídl nejnižší cenu právě za benzin. Skutečný poměr nákupů benzinu a nafty však byl asi 2:1, takže by nakonec byla výhodnější nabídka konkurenčního uchazeče, jenž nabízel nejlevnější naftu.

Při stanovení předpokládané množství pořizovaného zboží byli úředníci nepřesní u xerografického papíru. "Například v roce 2010 přesahovala nepřesnost odhadů u tří ze sedmi nejpočetnějších položek komodity xerografický papír úroveň 70 procent," upozornil NKÚ. Také v tomto případě to vedlo ke špatnému určení ekonomicky nejvýhodnější nabídky.

NKÚ tyto případy ze strany ministerstva považuje za porušení rozpočtové kázně a zjištěné nedostatky oznámil finančnímu úřadu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.