14. července 2009 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Už za devět měsíců deficit USA překonal historickou bilionovou hranici

Ministr financí USA Timothy Geithner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí USA Timothy Geithner |

WASHINGTON Deficit federálního rozpočtu Spojených států za devět měsíců fiskálního roku činil 1,086 bilionu dolarů (20,24 bilionu Kč), a poprvé v historii tak překonal hranici jednoho bilionu USD. Za celý loňský rok přitom rozpočtový schodek činil 286 miliardy USD. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo financí.

V rostoucím schodku se odrážejí vysoké vládní výdaje na záchranu bank a dalších problémových společností včetně automobilového sektoru. Kvůli hospodářské recesi také vzrostly výplaty podpor v nezaměstnanosti a další sociální výdaje. Všechny tyto výdaje ale převyšují náklady na válečné operace.

V samotném červnu deficit vzrostl na 94 miliard USD, což je pro tento měsíc rekordní částka, z loňských necelých 34 miliard USD. Výsledky však byly příznivější než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří očekávali červnový schodek 97 miliard USD.

Příjmy rozpočtu v červnu činily 215 miliard USD a snížily se tak z loňských 260 miliard USD. Červen byl již 14. měsíc, kdy byly příjmy rozpočtu meziročně nižší. Výdaje naopak stouply na 310 miliard dolarů z loňských 226 miliard dolarů. Celkové výdaje zahrnují i 5,4 miliardy dolarů na koupi hypotečních cenných papírů od institucí Fannie Mae a Freddie Mac.

Obří schodek nabádá k šetření, které může prohloubit krizi

Analytici se obávají, aby se vláda nepokusila začít snižovat deficit snížením vládních výdajů nebo zvýšením daní uprostřed recese. Prezident Barack Obama a další představitelé jeho vlády, včetně ministra financí Timothy Geithnera, přislíbili snížit deficit až se zemi podaří překonat finanční krizi a vymanit ze současné recese.

Rozpočtový výbor Kongresu nedávno odhadl, že rozpočtový deficit bude v letošním roce činit 1,825 bilionu dolarů a v příštím roce klesne na 1,43 bilionu dolarů. Schodek by měl v letošním roce činit zhruba 13 procent hrubého domácího produktu a v příštím roce klesnout na necelých deset procent HDP.

ČTK