Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V březnu začne platit librová mince s 12 hranami. Bude nejbezpečnější na světě

Nová jednolibrová mince má 12 hran a více bezpečnostních prvků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová jednolibrová mince má 12 hran a více bezpečnostních prvků. | foto: The Royal Mint

LONDÝN  V Británii vstoupí 28. března do oběhu nová mince v hodnotě jedné libry (32 Kč), která místo kulatého tvaru bude mít 12 hran a více bezpečnostních prvků. Současná kulatá jednolibrovka bude legálním platidlem spolu s novou, bezpečnější mincí do 15. října.

Je to poprvé za více než 30 let, kdy librová mince mění svou podobu, uvedla na svých stránkách BBC. Stará mince se stala problematickou, protože je snadné ji kopírovat. V oběhu tak je velké množství falešných mincí.

Vytvoření nové mince bylo oznámeno v roce 2014. Královská mincovna, která vytváří mince, uvedla, že nová librová mince bude nejbezpečnější mincí na světě a bude obtížnější ji falšovat.

Nová mince má několik bezpečnostních prvků, které mají zabránit jejímu falšování. Předně je to tvar a použití dvou kovů - vnitřní kruh je z poniklované slitiny stříbrné barvy a vnější je zlatý, z niklu a mosazi. Má obrázek jako hologram, který se mění od symbolu pro libru na číslo jedna, když se na minci díváme z různých úhlů.

Na okraji lícové strany mince je miniaturním písmem nápis ONE POUND a na rubové straně je vyznačen rok výroby mince. Na jednotlivých stranách mince z boku budou střídavě vyfrézované drážky. Mince má i skrytý bezpečnostní prvek, který má zabránit padělání, jeho detaily však nebyly zveřejněny.

Vláda vyzvala obyvatele, aby v termínu platnosti obou mincí používali své librové mince nebo je uložili do banky. Odhaduje se, že v pokladničkách Britů je v mincích kolem 1,3 miliardy liber (41,5 miliardy korun) a zhruba třetinu tvoří mince v hodnotě jedné libry. Část z vrácených mincí bude roztavena a použita k výrobě nové verze.

Není to ale jediná změna, kterou představila Bristká centrální banka. Minulý rok již představila plastovou pětilibrovku. Současný bavlněný papír nahradil plast, konkrétně polymer. Velká Británie se tak v září stala další zemí, která pomalu ustoupila od papírových platidel.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.