15. listopadu 2017 20:10 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V účtenkové loterii k EET se poprvé losovaly ceny, web vypadával

Účtenkovka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účtenkovka | foto: Účtenkovka Repro

PRAHA Ve středu se uskutečnilo první slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET), a to z účtenek vystavených během října. V rámci losování ministerstvo financí rozdělilo zhruba 21 tisíc výher, první cenou je jeden milion korun.

Losování se uskutečnilo VE STŘEDU odpoledne za přítomnosti zástupců úřadu, kompletní výherní listinu mělo ministerstvo financí zveřejnit v 19:00 na internetové stránce loterie. Od 19. hodiny ale nebyl web uctenkovka.cz dostupný, ministerstvo financí proto dokument zveřejnilo na svém webu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

„V tuto chvíli bohužel neumím říct, proč web Účtenkovky nefunguje. Stránky bychom měli během několika desítek minut zprovoznit. Kompletní výherní listinu jsme mezitím zveřejnili na webu ministerstva financí, který je stabilní,“ uvedl mluvčí. Na web uctenkovka.cz se stále nebylo možné přihlásit ani kolem 20. hodiny.

Generátor náhodných čísel

Do říjnového slosování účtenkové loterie se zaregistrovalo zhruba 478 tisíc aktivních hráčů a do slosování bylo zaregistrováno 11,1 milionu účtenek. Slosování provedla Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel, takzvaného RNG modulu. V rámci EET bylo v říjnu vydáno 376 milionů účtenek.

Výsledky se do hráčských účtů propisovaly ihned po slosování v rámci automatizovaného procesu. „Z tohoto důvodu je tedy možné, že soutěžící s hráčským účtem mají možnost dozvědět se o své výhře ještě před zveřejněním výherní listiny,“ dodal Žurovec. Ne všichni účastníci loterie ale měli zřízen hráčský účet. V takovém případě dostali informace o výhře po 19:00 e-mailem nebo SMS zprávou.

Kromě první výhry v loterii získali účastníci automobil Ford Focus Kombi za zhruba 400 tisíc korun. Jako třetí cena bylo 300 tisíc korun, čtvrtá 200  tisíc a pátá 100 tisíc korun. Dále MF rozdělilo 20 výher po 20  tisících, 1000 výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.

Výplata výhry na účet bude v nejbližším výplatním termínu, osobní výplata v sídle Sazky bude možná následující pracovní den, tedy od čtvrtka 16. listopadu. Ovšem peněžité výhry nad 20 tisíc korun je možné vyplatit pouze bezhotovostně.

Ministr slibuje zjednodušení

MF plánuje podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) zjednodušení registrace účtenek, a to do konce tohoto roku. Cílem je do loterie přilákat ještě více lidí, řekl ministr serveru Blesk.cz. První změnou má být zjednodušené propojení s účtovacím systémem, aby bylo okamžitě jasné, proč se případně účtenka nezaregistrovala. Další změnou změnou má být lepší editace účtenky při její registraci přes tzv. QR kód.

Nyní je možné například účtenku zaregistrovat přes mobilní aplikace Účtenkovka. Ta umožňuje načíst DIČ nebo identifikační údaje EET pomocí funkce Auto OCR. Vše ale závisí na kvalitě účtenky. Proto je nutné vždy údaje před odesláním překontrolovat. Například podle zjištění ČTK při testování aplikace funkce Auto OCR velice často zaměňuje písmeno B za číslici 8 nebo naopak. Další údaje jako je čas nebo suma potřebné k registraci účtenky je nutné zadat ručně.

Od 1. listopadu mohou soutěžící registrovat účtenky z listopadových nákupů do slosování, které bude 15. prosince. Bude se znovu hrát o 21.025 výher včetně automobilu. O jeho značce a typu rozhodne probíhající výběrové řízení.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...