Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. listopadu 2009 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ve státní pokladně zeje obrovská díra. Jen v říjnu se zvětšila o 50 miliard

Stát hospodařil ke konci října se schodkem 138 miliard korun, schválený rozpočet pro celý letošní rok přitom počítá s deficitem 38 miliard.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stát hospodařil ke konci října se schodkem 138 miliard korun, schválený rozpočet pro celý letošní rok přitom počítá s deficitem 38 miliard. | foto: Shutterstock

PRAHA Stát hospodařil ke konci října se schodkem 138 miliard korun, schválený rozpočet pro celý letošní rok přitom počítá s deficitem 38 miliard.

Proti minulému měsíci se deficit zvýšil o 50,8 miliardy korun. Loni ke konci října byl přitom státní rozpočet v přebytku 10,9 miliardy Kč. Letošní schodek je tak nejhorším výsledkem hospodaření rozpočtu za leden až říjen od roku 1993, v srpnu i v září to bylo obdobně.

Pro letošek byl rozpočet schválen na základě dnes již nerealistického odhadu vývoje ekonomiky. Vláda chce oficiálně zvýšit schválený schodek rozpočtu na letošní rok o 14 miliard Kč na 52,2 miliardy. Důvodem je větší potřeba peněz na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Vyplývá to z návrhu novely zákona o státním rozpočtu na rok 2009, kterou vláda předložila sněmovně.

MF však kvůli hospodářské krizi očekává, že rozpočet skončí se schodkem kolem 165 miliard korun. Hospodaření státu zhoršuje především výpadek daňových příjmů.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 70,6 miliardy korun na 809,8 miliardy korun. "Na meziročním poklesu se podílely především příjmy z daní a poplatků a příjmy z pojistného na sociálním zabezpečení," uvedlo MF. Příjmy z daní a poplatků klesly o 11,6 procenta na 402,6 miliardy korun. Naplánovaný rozpočet přitom počítá s růstem o více než devět procent.

Příjmy z daně z příjmu právnických osob se snížily meziročně o 36 procent na 66,6 miliardy Kč, stát ale očekával růst o 2,5 procenta. Výpadek příjmu této daně ovlivnilo i zrušení povinnosti platit zálohy na daň z příjmů pro daňové subjekty zaměstnávající maximálně pět zaměstnanců.

Výběr daně z příjmu fyzických osob rovněž poklesl, a to o 10,1 procenta na 68,8 miliardy korun. Plány ministerstva počítaly s růstem o skoro 13 procent.

Na dani z přidané hodnoty stát vybral ke konci října 154,1 miliardy korun, meziročně o 1,3 procenta méně. Plány přitom počítaly s růstem o 9,2 procenta. Podle MF se na poklesu podílí především nižší spotřeba domácností.

Výběr spotřebních daní klesl o 2,5 procenta na 100,3 miliardy korun, plány státu kalkulovaly s růstem o téměř 15 procent.

Proti předpokladům také klesly příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, a to o 30,1 miliardy na 288,5 miliardy korun.

Celkové výdaje státu naopak meziročně stouply o 78,4 miliardy na 947,9 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil koncem října 356 miliard korun, meziročně o 21,8 miliardy více. Z toho na důchodech stát vyplatil 281,1 miliardy korun, což je o téměř 21 miliard více než před rokem. Na důchodovém pojištění ale stát ke konci října získal pouze 256,5 miliardy korun, tedy meziročně o 5,9 miliardy méně.

Na úrocích ze svého dluhu stát od ledna do konce října zaplatil 47 miliard korun, což bylo o 8,9 miliardy více než před rokem. Pro letošek naplánovaný schodek rozpočtu 38,3 miliardy korun počítal s růstem ekonomiky o 4,8 procenta. Zatím poslední prognóza MF ovšem odhaduje letos propad ekonomiky o pět procent.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...