24. listopadu 2010 12:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda uvolňuje zmrazené peníze: nejvíce získá vnitro

Premiér Petr Nečas (ODS) po boku ministra vnitra Radka Johna (VV). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas (ODS) po boku ministra vnitra Radka Johna (VV). | foto: ČTK

PRAHA Vláda se dnes rozhodla uvolnit necelou miliardu korun ze "zmrazené" částky, kterou zatím ministerstva nemohla používat. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Petr Nečas. Celkem 380 milionů korun získá vnitro, 250 milionů spravedlnost, ministerstvo průmyslu a obchodu 200 milionů a 30 milionů ministerstvo zdravotnictví.

Nečas podotkl, že miliony pro vnitro jsou uvolňovány kvůli jeho vyšším nákladům na výsluhové příspěvky, které musí vyplácet.

Celková výše vázaných výdajů ministerstev v letošním rozpočtu činila celkem 12 miliard korun. O jejich případném uvolnění hovořil poprvé ministr financí Miroslav Kalousek před týdnem v Bruselu.

Zaručil se tehdy, že už nebude překročen na letošní rok schválený deficit státního rozpočtu ve výši 163 miliard korun státního rozpočtu a tedy 5,3 procenta HDP. Vládní představitelé už hovoří i o nižším schodku ve výši 5,1 procenta HDP.

Čtěte více:

Vláda v červenci schválila úspory v letošním rozpočtu, které mají za cíl udržet letos deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Ministerstva tak mají vládou zavázány výdaje za 10,2 miliardy korun, o dalších zhruba 1,8 miliardy korun zeštíhlí kapitoly Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.