5. listopadu 2009 16:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Za kolik bude euro? ČNB vydala novou prognózu na příští rok

Euromince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euromince. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Nová prognóza České národní banky počítá se stabilním kurzem koruny. Novinářům to po jednání bankovní rady dnes řekl guvernér centrální banky Zdeněk Tůma. ČNB předpokládá stejně jako v minulé prognóze kurz v příštím roce kolem 25,70 Kč/EUR.

Koruna se dnes pohybovala pod hranicí 26 korun za euro, na níž prudce zpevnila v úterý. Česká měna se tak vrátila na hodnoty, na něž posílila již v létě. Tehdy se ocitla na nejvyšší hodnotě od začátku loňského prosince. Poté její kurz oslabil.

Kde za kolik? Srovnávací kurzovní lístek ZDE

Dnešní rozhodnutí ČNB o ponechání sazeb by mohlo být pozitivní pro korunu v blízkém období, což se odrazilo v posílení jejího kurzu pod 25,90 Kč/EUR, uvedl analytik Citibank Jaromír Šindel. "Naše prognóza vidí korunu slabší na 26,40 Kč/EUR vůči euru na konci roku 2009," dodal nicméně.

Posílení koruny může podle odborníků ještě dále ztížit situaci některých exportních firem, které již nyní jsou pod tlakem v důsledku slabé zahraniční poptávky. Z pohledu inflace je silnější koruna pozitivem, které by se mohlo odrazit v nižším růstu cen.

ČTK