18. ledna 2010 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zálohy na daně se letos už odpouštět nebudou, není to prý třeba

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Stát letos malým podnikům a podnikatelům zřejmě už neodpustí placení záloh daně z příjmu. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to připustil místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kohout.

Osvobození malých podniků a podnikatelů od placení záloh daně z příjmu schválila loni v únoru vláda jako součást protikrizových opatření a výnos těchto daní kvůli tomu loni klesl o 57 miliard korun.

Vybralo se méně

Vláda loni firmám do pěti zaměstnanců plošně umožnila neplatit zálohy na daň z příjmu.

Podnikatelé se zároveň mohli s finančním úřadem dohodnout na snížení zálohy na daň z příjmu.

"Obě opatření se projevila ve snížení výnosů daně z příjmů.
Ministerstvo financí odhaduje tento vliv zhruba na 57 miliard korun," uvedl Hejduk, podle kterého stát díky tomu nebude muset letos podnikatelům vracet přeplatky daně z příjmů.

"V tuto chvíli se kloním k tomu, že není třeba opakovat toto opatření, které bylo jednorázové pro tu nejtěžší krizi," prohlásil Kohout, podle kterého je ale s konečným rozhodnutím nutné vyčkat na aktuální analýzu vývoje české ekonomiky.

Podobně se vyjádřili i ministr obrany Martin Barták a náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. "Nedomnívám se, že se k tomu budeme muset za každou cenu uchylovat," prohlásil Barták, podle kterého se ale o tomto opatření bude ještě diskutovat.

"Domnívám se, že zatím se o těchto opatřeních neuvažuje. Samozřejmě bude záležet i na dalším vývoji výběru daní, ale domníváme se, že to velmi mírné oživení ekonomiky by mohlo zlepšit právě i výběr daní," podotkl Hejduk.

ČTK