14. června 2014 14:47, aktualizováno  18:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zeman jednal s Babišem a Prachařem o rozpočtu, chce posílit investice

„Je téměř jisté, že zvolení Miloše Zemana prezidentem by zajistilo kontinuitu morálního a politického marasmu, který opoziční smlouva nastolila,“ míní jeden z respondentů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Je téměř jisté, že zvolení Miloše Zemana prezidentem by zajistilo kontinuitu morálního a politického marasmu, který opoziční smlouva nastolila,“ míní jeden z respondentů. | foto: © ČTKČeská pozice

LÁNY Prezident Miloš Zeman a členové jeho expertního týmu jednali na zámku v Lánech na Kladensku s ministry financí a dopravy Andrejem Babišem a Antonínem Prachařem (oba ANO) o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Podle obou ministrů byla schůzka přátelská, Babiš si pochvaloval, že se s prezidentem shodli na potřebě investic. Koalice se na finální verzi státního rozpočtu pro příští rok zatím nedohodla, vláda schválila jen výdajové rámce.

"Pan prezident považuje investice za významný nástroj v boji proti nezaměstnanosti," sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. "Lišíme se akorát v názoru na euro. Myslím, že naše země není připravená na euro. Negativně se (prezident) vyjadřoval k transparentnosti zdravotnictví a vědy a výzkumu, kde teče asi 26 miliard," řekl Babiš v České televizi (ČT).

ČTĚTE TAKÉ:

"Probírali jsme samozřejmě hlavně investice, to je základ. Aby se investovalo rychle, musíme odstranit hlavní překážky, vylepšit zákon o veřejných zakázkách," dodal. Peněz na investice je podle něj ve státním rozpočtu dost. Problém vidí ale v tom, že investice nejsou připravené. "Pokud by nastalo někde, že je připravená nějaká investice, a nejsou na to peníze, jsme připraveni to řešit. Ale myslím, že nejsme vůbec v takové situaci," uvedl Babiš.

Posílit investiční výdaje státu, shodl se Zeman s Babišem

Zeman už ve středu při návštěvě Libereckého kraje řekl, že se s Babišem shoduje v tom, že k ekonomickému růstu je potřeba posílit investiční výdaje státu. Budou spolu dál jednat a výsledky chtějí veřejně představit v úterý.

Klíčové z hlediska investic jsou podle prezidenta dopravní stavby. Proto byl pozván i ministr dopravy. Za priority Prachař označil dokončení klíčových částí infrastruktury. "To je dálnice D8 přes České středohoří, kde občané trpí neskutečně tím, že to nemáme dostavěné a jezdíme po silnicích druhých a třetích tříd. Pak je tu samozřejmě D11 nebo uzel v Přerově," řekl ČT.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že dopravní stavby, které budou pro výstavbu připraveny, vláda finančně podpoří. Vláda schválila vyšší výdajové rámce koncem května. Pro příští rok by měly stoupnout o 16 miliard proti dříve schváleným 1153 miliardám korun. Schodek státního rozpočtu by příští rok měl být 100 miliard.

Podle Babiše se dnešní schůzky v Lánech zúčastnili například i expremiér a člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok, exministryně Marie Benešová, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo bývalý předák odborů Jaroslav Zavadil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz