26. června 2009 13:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zemědělci budou kvůli mléku blokovat D1, na silnice vyjedou kombajny

Několik tisíc zemědělců z Čech i dalších zemí EU demonstrovalo před budovou ministerstva zemědělství v Praze proti nerovným podmínkám, které mají zemědělci ve starých a nových státech Evropské Unie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik tisíc zemědělců z Čech i dalších zemí EU demonstrovalo před budovou ministerstva zemědělství v Praze proti nerovným podmínkám, které mají zemědělci ve starých a nových státech Evropské Unie | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zemědělci budou kvůli nízkým výkupním cenám mléka v pondělí od 9:00 blokovat dopravu na několika místech České republiky. Zbrzdit provoz pomalou jízdou automobilů chtějí například na dálnici D1 v okolí Brna a na Vysočině či na dálnici D5 poblíž Plzně. Protestní jízdu farmáři plánují také na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích ve východních Čechách a na Svitavsku. Protest by měl trvat dvě až tři hodiny.

Farmáři hodlají na komunikacích použít pouze povolenou techniku. Na dálnice tak prý vyjedou jen s osobními a nákladními auty. Na menších silnicích se však nejspíše objeví i těžká zemědělská technika, uvedl ve čtvrtek prezident Agrární komory Jan Veleba. Dění na silnicích budou monitorovat policisté, kteří jsou připraveni v případě potřeby odklánět dopravu.

Nejrozsáhlejší protesty lze předpokládat na dálnici D1. Přes sto osobních aut má brzdit dopravu na křížení dálnic D1 a D2 u Brna. Farmáři s osobními a nákladními auty hodlají protestovat také na sjezdech z D1 směrem na Jihlavu, Velký Beranov a Humpolec na Vysočině. Na menších silnicích v kraji Vysočina chtějí použít i traktory či pluhy. Celkem by se na silnicích Vysočiny mělo objevit až 300 vozů.

Policie zakázalo traktory na silnicích. Zemědělci: Je to podraz

Veleba dnes kritizoval, že na silnicích v Plzeňském kraji se objevily značky zakazující jízdu traktorům. Rozmístila je podle něj plzeňská policie na základě podkladů zemědělců o pondělní blokádě, což šéf AK považuje za podraz. Policie ale tvrdí, že podnět k umístění značek nedala.

Ceny, za které mlékárny od zemědělců mléko vykupují, jsou nyní v meziročním porovnání zhruba o třetinu nižší. Výkupní cena za litr se pohybuje kolem šesti korun, náklady na jeho výrobu však přesahují osm korun. Propad cen trvá už řadu měsíců a situace se dle statistik i samotných zemědělců stále nelepší. Požadují proto zavedení minimální výkupní ceny mléka či státní podporu chovatelům skotu - takovou, jakou podle nich poskytují některé jiné vlády v Evropské unii.

Veleba již dříve připustil, že počet míst s blokádami se může do pondělka ještě rozšířit. Finální rozsah protestu zemědělci zveřejní pravděpodobně až v sobotu či v neděli.

ČTK