29. října 2009 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zemědělci vylévají mléko do polí, znehodnotí 500 tisíc litrů

Přes padesát tisíc litrů mléka vylili za obcí Čučice u Oslavan na Brněnsku zemědělci na protest proti výkupním cenám mléka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přes padesát tisíc litrů mléka vylili za obcí Čučice u Oslavan na Brněnsku zemědělci na protest proti výkupním cenám mléka. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Zemědělci začali protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka, kvůli kterým prý musejí snižovat početní stavy krav. Protest zahájili v Ústí nad Orlicí, během dne pak vylévali mléko na řadě dalších míst Česka. Celkem znehodnotili zhruba 500.000 litrů mléka, což odpovídá zhruba sedmi procentům tuzemské denní produkce, která činí 7,3 milionu litrů.

V Ústí se sešla asi stovka zemědělců, přivezli transparenty, na dodávce vyčnívala molitanová kráva. Na ulici z cisterny vypustili asi 1000 litrů krmného mléka. Před budovu zemního pracoviště ministerstva zemědělství byla k rozebrání hromada brambor.

"České zemědělství se musí vyrovnat s tím, že ho veřejnost vnímá často negativně. Ministerstvo zemědělství se o nás nezajímá vůbec," řekl Jaroslav Vaňous z pražské pobočky Zemědělského svazu.

Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč. Podle farmářů by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy zhruba deset korun. Od roku 1993 v Česku podle údajů Agrární komory klesl počet dojnic z milionu na zhruba 380.000. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka a jeho přebytku na evropském trhu se prý stavy dojnic nadále rychle snižují.

Prezident AK Jan Veleba v úterý varoval, že za dva až tři roky by se podle některých analýz mohl počet dojnic v Česku snížit až na necelých 200.000 kusů, což by prý v zemědělství připravilo o práci 40.000 lidí. V přidružených oborech, jako jsou míchárny krmiv či veterinární a inseminační služby, by počet pracovníků mohl klesnout o 10.000 a ve zpracovatelském průmyslu o 24.000 lidí.

Zemědělcům vadí, že od roku 1989 Česko ztrácí soběstačnost a potraviny se ve stále větším množství dovážejí z jiných států. Farmáři opakovaně upozorňují na nízké výkupní ceny potravin u jiných komodit. Stěžují si na nízké dotace a na to, že se jim nedaří splácet úvěry, za něž pořídili zemědělskou techniku.

"Nemám geniální řešení. Ale by bylo by možné určit kvóty, které by zemědělcům garantovaly ceny na úrovni výrobních nákladů. Možnost je vzít peníze určené na zemědělský fond a dát je zemědělcům na dotace," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz