2. června 2014 19:42, aktualizováno  20:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropa peskuje Česko: za složitý daňový systém i 'líné' úřady práce

Bohuslav Sobotka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

BRUSEL Česko by mělo zjednodušit svůj daňový systém a vylepšit výběr daní. Praze to mimo jiné doporučuje Evropská komise. Materiál v sedmi bodech zmiňuje také potřebu zajistit dlouhodobou udržitelnost penzijního systému či posílení efektivity a výkonnosti úřadů práce. Ještě letos by měl být podle komise přijat zákon o státní službě. Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že řada těchto doporučení se shoduje s programovými cíli české vlády.

Zákon, jehož přijetí je jednou z podmínek budoucího čerpání prostředků z evropských fondů, by měl podle komise zajistit stabilní, výkonnou a profesionální státní administrativu. Samotné čerpání evropských fondů je prý také potřeba zlepšit, především zjednodušením celého systému, zvýšením jeho kapacit a vyřešením možných konfliktů zájmů.

Zjednodušení daňového systému by mělo snížit náklady na výběr daní, při kterém komise doporučuje více se soustředit na daň z přidané hodnoty. Daň z příjmů by prý bylo dobré lépe sladit se zdravotními a sociálními odvody. Bod doporučení týkající se daní zmiňuje také potřebu snížit vysoké daňové zatížení práce, především pro nízkopříjmové skupiny. Zdanění by se prý mělo přesunout do oblastí, které méně poškozují růst, zmíněny jsou ekologické daně či daň z nemovitosti.

ČTĚTE TAKÉ

Dokument zmiňuje také potřebu dalšího snižování rozdílů zdanění mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými.

Česko by také podle doporučení, které komise v rámci posuzování stavu ekonomik členských zemí vydává každý rok, mělo zrychlit růst věku odchodu do důchodu a jasněji jej spojit se změnami v očekávané délce dožití. Praha by se měla soustředit na posílení zaměstnanosti starších pracovníků a zabývat se způsobem indexace penzí. Určitá opatření by prý ČR měla přijmout také v řízení zdravotnictví, především pokud se týká snahy zmenšovat náklady například v nemocniční péči.

Vláda je pro

Zlepšit je podle komise třeba činnost úřadů práce, materiál zmiňuje též potřebu posílit nabídku a dostupnost školek a zařízení pro děti do tří let.

"Řada z těchto doporučení je ve vzácné shodě s cíli vládního programu," komentoval dokument Evropské komise Sobotka. Podle něj se česká vláda snaží bojovat s daňovými úniky a usiluje o zvýšení počtu míst v mateřských školkách. Premiér přivítal důraz komise na posílení investic, odmítl ale doporučené prodloužení věku odchodu do důchodu. "My máme opačný problém. Je to otázka pracovních míst pro mladé absolventy a jak starší pracovníky udržet na trhu práce do doby než dosáhnou důchodového věku," řekl Sobotka.

Podpořte učitele a Romy

Komise doporučuje zatraktivnění učitelské profese, ale také podporu škol s žáky z nižších příjmových skupin. Zmíněna je také potřeba zapojení sociálně znevýhodněných a romských dětí, především na nižších stupních škol. Další doporučení se týkají vyššího vzdělávání, kde by jak akreditace, tak i řízení a financování mělo přispívat nejen ke kvalitě, ale také relevantnosti vůči požadavkům trhu.

Komise zmiňuje také změnu systému takzvaných regulovaných profesí, jejichž počet by se měl snížit, snižování energetické náročnosti české ekonomiky nebo pokračování boje s korupcí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!