29. září 2009 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zůstane Česko rájem byrokratů?

úředník - ilustační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy úředník - ilustační foto | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Čím složitější je proces založení společnosti, tím lépe se daří těm, kteří prodávají nově založené firmy na klíč. To je logické. A v Česku se jim daří skvěle, potvrzuje to rozhovor s ředitelem jedné z firem, které takto vydělávají na přebujelé byrokracii.

Zatímco ve vyspělých ekonomikách se dá firma založit za pár dní a v takové Gruzii i za jedno odpoledne, v Česku se musí podnikáníchtivý občan připravit na několik úředních úkonů a průměrně třítýdenní obíhačku úřadů.

Tím samozřejmě není vší byrokracii konec. Když už se podnikateli podaří zápis nového "eseročka" do obchodního rejstříku, čekají ho další kratochvíle. Když si dovolí obchodovat v rámci EU, musí pravidelně vše hlásit Intrastatu. Místnímu Eko-komu zase posílá upřímné vyznání toho, jak balí své výrobky a kolik plastových futrálů za měsíc vyprodukuje.

Samozřejmostí je pravidelné přiznání k dani z přidané hodnoty, odesílání sociálního a zdravotního pojištění, záloh na daně z příjmů a bůh ví jakých ještě dalších poplatků (přirozeně všechny platby a přiznání na jiná místa). A aby se nenudil, tu a tam přijde nějaká kontrola.

Na samotné podnikání tak průměrnému českému podnikateli kvůli krmení nejrůznějších úředníků lejstry zase tolik času nezbývá.
Uvidíme, co na to politici v době předvolební. V poslanecké sněmovně leží zákony, které umožňují postupný vznik takzvaného jednotného inkasního místa, kam by měli podnikatelé platit všechny odvody. Projednávat se budou na schůzi, která dnes začíná.

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?