Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Obchody zůstanou 28. září zavřené. Výjimku mají čerpací stanice či lékárny

ilustrační snímek foto: Michal ŠulaMAFRA

Obchody nad dvě stě metrů čtverečních musejí na Den české státnosti 28. září zůstat zavřené. Nařizuje to zákon o prodejní době ve vybrané svátky. Nařízení se nevztahuje na menší prodejny, čerpací stanice, lékárny nebo obchody ve zdravotnických zařízeních.
  15:18

Nařízení dále neplatí pro místa se zvýšenou koncentrací cestujících, jako jsou letiště či nádraží. Lidé, kteří budou chtít vyrazit do obchodního centra, by si předem měli ověřit, zda bude otevřené. Některým se provoz nevyplatí.

Hypermarkety a supermarkety o zavíracím dnu 28. září s předstihem zákazníky informují v letácích, na sociálních sítích, webech, ale třeba také v mobilních aplikacích.

Například Billa upozornila, že její obchody budou fungovat na Letišti Václava Havla, hlavním vlakovém nádraží v Praze a Brně, a to v běžnou otevírací dobu. „Zákazníkům budou k dispozici také všechny obchody Billa stop & shop na čerpacích stanicích Shell,“ uvedla mluvčí společnosti Dana Bratánková.

Z pražských obchodních center budou v provozu například Letňany nebo Šestka. Naopak zavřený bude Europark Štěrboholy.

Centra s kinem zůstanou otevřena

„Centra, jež mají větší zastoupení zábavy, jakou jsou kina a restaurace, na které se uzavření ve svátek nevztahuje a jsou svým způsobem destinační, mívají menší obchody otevřené,“ řekl vedoucí správy obchodních center a maloobchodního marketingu ve společnosti CBRE Pavel Urban. Dodal, že návštěvnost se při zavřených obchodech nad dvě stě metrů čtverečních pohybuje kolem 50 procent běžného stavu.

Omezení prodeje o vybraných svátcích ve velkých prodejnách platí od konce roku 2016. Obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech třináct státních svátků.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Mohlo by vás zajímat