Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Průměrná rodina přijde ročně až o dvacet procent příjmů, varují odbory

Šéf ČMKOS Josef Středula na tiskové konferenci odborů k dopadům úspornému balíčku. (16. května 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Českomoravská odborová konfederace (ČMKOS) vysvětlila, proč odmítá vládní balík, který má veřejné finance dostat zpět do formy. Podle průzkumu, který odbory připravily, bude mít průměrná česká rodina po zavedení vládních opatření ročně o 17 až 20 procent méně. Požadují debatu s vládou, za stávkovou pohotovostí si stojí.
  11:29aktualizováno  15:07

Odbory už kvůli balíku vyhlásily stávkovou pohotovost, kvůli které čelí kritice, v pondělí proběhlo jednání tripartity. „Za rozhodnutím o stávkové pohotovosti si stojíme. Nikdo s námi ta opatření neprojednával. V čtvrtek jsme se pak dozvěděli, že většina vládních opatření se týká zaměstnanců, v neděli, že se o tom s námi nebude jednat, že schválení poslaneckou sněmovnou je už jen formalita. Dopady vnímáme opravdu velmi silně,“ řekl novinářům šéf odborů Josef Středula.

Na úterním jednání tripartity prý podle Středuly nedošlo k žádnému posunu ani shodě. „Setkat se ještě nic neznamená. Ukázat jasnou snahu o změnu, to je to, co čekáme.

Vládní návrhy kritizuje také odborový svaz KOVO. „Pevně věřím, že se nám podaří zvrátit balíček i důchodovou reformu. Všichni ministři by si měli uvědomit, za jaké peníze tu lidé žijí, jaká je inflace,“ uvedl Roman Ďurčo, předseda svazu KOVO s tím, že na protest proti vládnímu balíčku se přidaly také odbory Škoda Auto.

„V mezinárodním srovnání na tom naše veřejné finance nejsou vůbec špatně,“ zmínil Martin Fassmann, hlavní ekonom ČMKOS, a obul se také do ministra financí. Ten podle něj dostatečně nebojuje s daňovými úniky.

Podle ČMKOS přijde rodina s dvěma pracujícími dospělými a jedním nezletilým dítětem s průměrným rodinným čistým příjmem za rok ve výši téměř 867 tisíc korun, přijde ročně o sedmnáct až dvacet procent svých příjmů.

Podle odborářů například zavedení nemocenského pojištění ukousne z jejich příjmů šest tisíc korun ročně, znehodnocení příjmu kvůli inflaci pak odkrojí přes padesát tisíc, zrušení benefitů šedesát. Podle průzkumu tak celkově, pokud oba dospělí v průměrné rodině pracují ve veřejné sféře, přijde průměrná rodina o více než 178 tisíc ročně, rodina zaměstnaná v soukromém sektoru o více než 150 tisíc.

Na chudší rodiny bude dopad vládních novinek podle očekávání odborů ještě tíživější. „Dopad na ně bude v absolutním vyjádření vyšší. Problém je v tom, že ztráta se musí poměřit k jejich nízkému příjmu. To bude určitě přes uvedených dvacet procent. Některé dopady jsou shodné pro bohaté i chudé, přímý dopad ale bude úměrný jejich příjmům. Některé věci si pak chudší domácnosti už vůbec nebudou moct koupit. Ti chudí už nemají z čeho brát,“ varoval před dopady vládního balíku na ohrožené skupiny obyvatel Fassmann.

Vůči propočtům odborářů se tvrdě ohradilo ministerstvo financí. „S odbory jednáme a vysvětlujeme si vzájemné postoje. Jejich modelový příklad průměrné rodiny, která příští rok zaplatí až o 178 tisíc korun víc než letos, je ale čistá demagogie založená na vymyšlených předpokladech. To není průměrná rodina, ale vysokopříjmová rodina uměle vymodelovaná s cílem vyděsit veřejnost,“ uvádí ve svém prohlášení resort financí.

„Pokud bychom přistoupili na zjednodušení, že v naší zemi žijí pouze tříčlenné rodiny a každá z nich odvede průměrně těch 178 tisíc korun navíc, dodatečný příjem státu by činil zhruba 623 miliard korun ročně. My ale změnami v balíčku plánujeme příští rok na daních vybrat zhruba dvacetinu této částky navíc. Míru demagogie odborářských propočtů si tedy každý může posoudit sám,“ stojí dále v textu.

Odbory se zasadí o benefity

„Chceme debatovat například o benefitech. Náš průzkum říká, že přes devadesát procent zaměstnavatelů přestane bez daňové úlevy poskytovat benefity,“ dodal Středula s tím, že po zdanění benefitů lidé přijdou o benefity směřující na stravování, dětské tábory, vitamíny, léky, relaxační aktivity nebo kulturu. Odbory se proto zasadí o to, aby daňové zvýhodnění zůstalo zachováno.

Podle něj jsou některá opatření zcela nekoncepční a situaci lidí zhorší. Středulovi se nelíbí například to, že zatímco tiché víno zůstává bez spotřební daně, kojenecká voda se přesune do vyšší sazby DPH.

„Jedním z profitů na straně státu má být zvýšení daně z příjmu právnických osob o dva procentní body. Zaměstnavatelé ale nečekají, že z toho stát bude mít jím očekávaný výnos 22 miliard. Pokyn k daňové optimalizaci je tedy naprosto jasný. Je tu obrovský prostor pro daňové optimalizace,“ uvedl na závěr Středula s tím, že zaměstnanec takto optimalizovat nemůže a ani nemůže vyvést své příjmy mimo republiku. Vše se tak podle něj převádí primárně na zaměstnance a důchodce. „I proto jsme vyhlásili stávkovou pohotovost,“ dodal Středula.

Autor: