Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Student Agency zvýšila zisk na čtyřnásobek, pomohly levné letenky

Ekonomika

  16:44
BRNO - Brněnský autobusový dopravce a prodejce letenek Student Agency loni podle prvních odhadů firmy zvýšil zisk na 100 milionů korun, o rok dříve to bylo 27,5 milionu. Obrat firmy dosáhl zhruba čtyři miliard Kč, což je zhruba stejně jako v roce 2008. Firmě ke zvýšení zisku pomohly hlavně nízké ceny letenek.

Nízkonákladová letecká firma SkyEurope přesunula od 15. srpna odbavení vídeňských letů do Bratislavy, přičemž klienty přepravuje z Rakouska autobusy českého dopravce Student Agency. foto: ČTK

ČTK to dnes řekl majitel firmy Radim Jančura. Letos firma plánuje zisk zdvojnásobit na 200 milionů Kč a obrat zvýšit o desetinu na 4,5 miliardy. Stomilionový zisk je tak zároveň stejný, jako firma původně plánovala.

Podle Jančury se ale zatím nedá říct, zda 100 milionů bude zisk po zdanění nebo před zdaněním, to se podle něj uvidí zhruba na konci ledna, stejně jako přesná výše obratu. "Jestli bude obrat plus minus procento menší nebo vyšší, pravděpodobně nižší, to zatím nevíme, to budeme vědět ke konci měsíce," uvedl.

Ze čtyřmiliardového obratu činí asi 2,5 miliardy prodej letenek, provoz autobusových spojů po ČR a do zahraničí pak asi miliarda. Zbylou půlmiliardu tvoří zajišťování jazykových kurzů a pobytů. Podle Jančury přitom loni vlivem krize klesl trh prodeje letenek o pětinu.

Letenky jako rohlíky
Student Agency se ale podařilo obrat meziročně udržet, počet prodaných letech dokonce stoupnul o desetinu. "Krize se projevila tak, že se letenky prodávají více, ale za nižší cenu," podotkl.

Situace na trhu s letenkami je pro Student Agency podle Jančury příznivá. "Pro nás je ideální prodávat letenky za korunu, protože žijeme z poplatku za vystavení letenky. Je ideální, když jsou letenky levné a prodávají se jako rohlíky," dodal.

Obrat chce letos firma zvýšit o deset procent na zhruba na 4,5 miliardy, hlavně z prodeje letenek. Zároveň chce snižovat náklady, a hodlá tak například investovat do nového IT systému, díky kterému by se měla zvýšit produktivita práce, podotkl Jančura.

Autor: