Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Superšéf Novy prodává zprávy

Adrian Sarbu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adrian Sarbu | foto: gandul.info

PRAHA Adrian Sarbu, který jako provozní ředitel pracuje pro vlastníka komerční televize Nova, rozšířil do Česka svou rumunskou tiskovou agenturu. V českých novinách by se brzy mohly začít objevovat zprávy podepsané zkratkou -mediafax-.

Stejnojmenná tisková agentura, která už od roku 1991 funguje v Rumunsku, včera spustila svou českou pobočku. Ta zprostředkovaně patří rumunské Media Pro Management, v níž má většinu tamní mediální magnát Adrian Sarbu, jinak též provozní ředitel CME. Menšinu vlastní právě mediální skupina CME, která vlastní i televizi Nova.

Podobně jako třeba veřejnoprávní agentura ČTK, i Mediafax chce celodenně nabízet médiím, firmám i veřejnému sektoru fotografie a zprávy o všem, co se děje.

Vrátí se 40 milionů do pěti let?
„S některými potenciálními klienty jsme již jednali, o co by měli zájem, co by se jim líbilo. Samozřejmě televize Nova je jeden z potenciálních klientů a rádi bychom ji měli. Stejně jako všechny ostatní televize a kohokoliv,“ řekl LN šéfredaktor Mediafaxu Martin Švehlák, v devadesátých letech reportér Novy, později šéf bulvárního Šípu.

Půl roku příprav a budování stodvacetičlenného týmu redaktorů, fotografů a grafiků si vyžádaly investici čtyřiceti milionů korun. Jak LN řekl vedoucí projektu Silviu Dorobantu, majitel doufá v návrat počátečního vkladu do pěti let. Průměrně tři sta zpráv denně (konkurenční ČTK jich nabízí pět set) bude klientům k dispozici přes internetové rozhraní. Na podzim má přibýt i zpravodajská stránka zdarma pro veřejnost. Ještě letos chce český Mediafax začít nabízet také video.

Regionální zpravodajové agentury operují ze 24 míst České republiky. Zahraniční spolupracovníky Mediafax shání i prostřednictvím tuzemských univerzit, které nabízejí místní kurzy pro cizince studující český jazyk. „Zatím máme pozitivní odezvu, spolupracovníci se rekrutují ze všech možných koutů světa. Máme rozjednanou spolupráci počínaje Indií přes Chile, Panamu, ozvali se nám z Namibie,“ vypočítává šéfredaktor.

Těžit chce tuzemský Mediafax také ze servisu rumunské sestry. „Předávání aktuálních zpráv o nadnárodních společnostech, které působí jak na území Česka, tak v Rumunsku, samozřejmě bude,“ říká Švehlák a jako příklad dává společnosti ČEZ či Zentiva. Už teď si pobočky Mediafaxu vyměňují fota i zprávy z fotbalového Eura, kde Češi pokrývají jiné dění než Rumuni, jejichž tým hraje v jiné skupině.

Rumunské vedení jako na Nově
Vedoucí posty v Mediafaxu obsadil Adrian Sarbu rumunskými kolegy, kteří mu v posledních letech pomáhají v Česku s jeho obchody anebo s řízením Novy, na niž jako šéf středoevropských operací CME dohlíží. Manažer projektu Silviu Dorobantu působil od roku 2006 v Nově jako obchodní konzultant.

Jednatelem a generálním ředitelem českého Mediafaxu je Mihai Predescu, někdejší manažer rumunské televize Pro TV, od roku 2003 filmový producent v Sarbuově Media Pro Pictures, firmě, která se před pár lety začala podílet i na výrobě českých snímků.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

pink čajori romani pink 17:49 12.6.2008