Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světlíkovy Vítkovice poprvé přiznaly trable. Nestíhají platit miliardy

Ekonomika

  14:08
OSTRAVA - Některé firmy ze skupiny jsou ve složitější finanční situaci, přiznalo na čtvrteční valné hromadě vedení strojírenského holdingu, který zaměstnává přes sedm tisíc lidí.

Majitel ostravských Vítkovic Jan Světlík foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Stabilní společnost bez výraznějších potíží přes obtížnou situaci na trhu. Tak odrážel strojírenský holding Vítkovice, který majoritně ovládá ostravský miliardář a filantrop Jan Světlík, jakékoliv zprávy z trhu, že čelí finančním potížím.

Ve čtvrtek poprvé na mimořádné valné hromadě přiznal, že situace není tak „růžová“.

ČTĚTE TAKÉ:

„Žádná ze společností skupiny není v úpadku. Jsou však některé firmy, které jsou ve složitější finanční situaci. Aktuálně se pracuje na úsporných řešeních a zároveň dojednání splátkových kalendářů,“ uvedl v sídle v ostravské Ruské ulici Pavel Filipčík, člen představenstva Vítkovice, a.s., která zastřešuje desítky strojírenských podniků. Zdůraznil pak, že žádná ani k úpadku nesměřuje.

Společnosti, které mají potíže, jsou podle něj tři. Zejména Vítkovice Power Engineering (VPE), která nyní zápasí se zpožděnou stavbou turecké elektrárny Yunus Emre pro investora Adularya. Ta měla k poslednímu únorovému dni letošního roku nasbírány dluhy vůči dodavatelům za více než 2,4 miliardy korun, z nichž po splatnosti už je více než 1,2 miliardy.

Kromě nich se s těžkostmi potýkají ještě Vítkovice Mechanika a Vítkovice Gearworks. Celkem mají firmy ve skupině sesbíráno na 3,5 miliardy dluhů po splatnosti.

Na druhou stranu má skupina pohledávky za svými obchodními partnery ve výši přesahující sedm miliard, z nichž po splatnosti je 3,7 miliardy korun.

Strojírenský holding tento týden oznámil, že mu vloni meziročně poklesl zisk o 160 milionů korun na necelou čtvrtmiliardu korun s tím, že výsledek ovlivnilo zejména vytváření stamilionových rezerv.

Samotné Vítkovice, a. s. pak skončily ve ztrátě 70 milionů. Obrat skupiny, která je po důlní firmě OKD balancující na pokraji krachu největším zaměstnavatelem v moravskoslezském regionu, dosáhl 14 miliard korun, informovala mluvčí Eva Kijonková.

Ta pak také čtvrteční mimořádnou valnou hromadu označila za šikanu ze strany minoritního akcionáře KKCG miliardáře Karla Komárka, který se Světlíkem ve Vítkovicích vede zákopovou válku. Právě na žádost KKCG byla totiž valná hromada svolána.

Sám Světlík pak označil požadavek KKCG na zveřejnění podrobností z uzavřených smluv, aby mohli akcionáři posoudit, zda jsou výhodné pro firmu, za nemravné. „KKCG dlouhodobě pracuje na poškozování Vítkovic,“ uvedl s tím, že zveřejnění detailů smluvních vztahů by pro Vítkovice přineslo sankce. Sám se však na valné hromadě neukázal.

KKCG ústy své mluvčí Dany Dvořákové obvinění z šikany odmítla. „Důvodnost svolání valné hromady potvrdily informace zveřejněné představenstvem,“ sdělila.

Podrobnosti čtěte v sobotních LN.

Autor:

Mohlo by vás zajímat