Návrhářka Jeanne Lanvinová založila v roce 1889 vlastní obchod s oblečením pro děti. Když jméno Lanvin začalo zajímat i matky ratolestí, obchod na luxusní adrese Rue du Faubourg Saint-Honoré v Paříži se rozšířil o dámské oděvy, šperky či parfémy.
Dnes je však jeden z nejznámějších módních domů ve Francii a tvůrce luxusní módy haute-couture před krachem. O finančních potížích značky informovala tento týden agentura Reuters.
Vedení firmy naposledy šokovalo veřejnost, když v roce 2015 z jejího vedení odstoupil kreativní ředitel Alber Elbaz. Návrhář vedl módní dům 14 let. Dodal mu vzhled mladistvější značky a před sedmi lety dokonce vytvořil spolupráci Lanvin se švédským řetězcem H&M, aby k módním doplňkům a parfémům značky přivedl i mladší generaci zákazníků.
Návrhářka neuspěla
Loni v březnu ale Elbaze ve vedení nahradila designérka Bouchra Jarrarová. Zkušenosti získala v ateliéru Jean-Paula Gaultiera, v domě Balenciaga nebo Christiana Lacroix. Tvořila ale i pod svou vlastní značkou, která byla též členem prestižní Chambre syndicale de la haute couture.
Krejčovský styl Jarrarové se ovšem výrazně liší od Elbazových ultraženských siluet. Zatímco návrhář izraelského původu zaplnil ramínka domu Lanvin velmi barevnými modely s pestrými aplikacemi a hravými, až holčičími oděvy, Jarrarová sází hlavně na oblečení pro zaměstnané ženy, minimalistické oděvy ostrých siluet v černobílé.
Stávka v srdci luxusu. Značce Louis Vuitton se daří, lidé chtějí více peněz |
Sázka na novou kreativní ředitelku tak značce příliš neprospěla a ani prodeje se nezvýšily. „První kolekce byla špatná, ta druhá nebyla o nic lepší,“ řekl zdroj blízký společnosti Lanvin, který si nepřál být jmenován.
Pánské kolekce tvoří od roku 2005 Lucas Ossendrijver. Obecně patří francouzský módní dům Lanvin ke konzervativním značkám. Svůj první obchod ve Spojených státech otevřeli teprve v roce 2009. V prodeji přes internet upřednostňují doplňky.
Finančním vrcholem byl pro módní dům rok 2012, kdy tržby dosahovaly 235 milionů eur. Loni se ale tržby propadly o 23 procent na 162 milionů eur. V prvních dvou měsících roku 2017 prodeje klesly o dalších 32 procent, a předběhli ji tak rivalové v luxusním segmentu jako Louis Vuitton nebo italský dům Gucci. Poprvé za dekádu tak Lanvin minulý rok upadl do ztráty 18,3 milionu eur. Letošní ztráta se očekává ve výši 27 milionů.
Legendu mají spasit škrty
Vedení Lanvinu jmenovalo svým poradcem firmu Long Term Partners, která má provést audit, snížit náklady a uzavřít několik neprosperujících obchodů. Škrty se budou týkat nejen nákladů na reklamu, ale i investic do prodejen a počítá se i se snížením počtu zaměstnanců.
Slavná módní návrhářka Karen Millen přišla o své miliardové bohatství i jméno |
Těch společnost ve Francii zaměstnává asi 300. Někteří z nich ale ze společnosti odchází už nyní, a tak má vedení co dělat, aby v ateliérech zůstali ti nejtalentovanější. „Klenot francouzského módního průmyslu je v ohrožení a zaměstnancům dochází trpělivost,“ uvedl o atmosféře ve firmě pro agenturu Reuters jeden z jejích zdrojů.
Pokud jde o samotnou výrobu, vedení značky chce vytvořit novou řadu kožených doplňků pro módní outlety, to však může snížit image Lanvin jako tvůrce luxusní módy.
Hlavní akcionářkou je nyní 75letá mediální magnátka Shaw-Lan Wangová, která módní dům koupila v roce 2001 od společnosti L’Oréal. Dalším investorem je Švýcar Raplh Bartel, vlastní čtvrtinu firmy. „Nesouhlasí s řešením, které zvolilo vedení a chce urgentní změnu ve strategii,“ řekl jeden ze zdrojů blízký Bartelovi. Wang, Bartel ani nikdo z vedení firmy Lanvin se k situaci nevyjádřili.