Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Také jste si mysleli, že vám botičku na auto mohou dát jen policisté?

Ekonomika

  18:18
Kdo kromě Policie ČR a Městské policie smí dávat na auto tzv. botičky? Odpověď se bude rozlišovat na dva druhy subjektů, a to na ty, kterým takové oprávnění plyne ze zákona a na ty, kterým takové oprávnění plyne ze smlouvy.

Botička foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

1) Oprávnění ze zákona – exekutor, vlastník

Kromě vlastníka, který si na své auto může klidně dát „botičku“, pokud se obává např. ukradení auta apod., plyne oprávnění zajistit danou movitou věc i exekutorovi ve smyslu exekučního řádu, resp. ve smyslu ustanovení občanského soudního řádu. Tyto právní předpisy nikde samozřejmě nestanoví nic o umísťování botičky, mají však vlastní ustanovení dávající exekutorovi široké možnosti při sepisu a zajištění sepsané movité věci.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

Exekutor může movité věci buď jen sepsat a nechat na místě anebo i zabavit pro účely dražby. U auta by samozřejmě nebylo vyloučeno přijet s odtahovkou a auto nechat odtáhnout, je to ale finančně náročnější.

Exekutor tedy může zajistit své oprávnění, kterým znemožní další nakládání s příslušnou movitou věci, v daném případě autem, tím, že na auto nechá umístit botičku a tím znemožní jeho odjezd. Takový postup proto není v rozporu s exekučním řádem a je formou zajištění dané věci pro účely dražby.

2) Oprávnění ze smlouvy – leasingové společnosti, úvěrové společnosti, banky

Druhou skupinu subjektů jsou ty subjekty, kterým takové právo plyne ze smlouvy.

Není proto vůbec vyloučeno, aby si leasingová společnost stanovila v obchodních podmínkách, že v případě, kdy její klient porušuje povinnosti leasingové smlouvy, např. neplatí splátky, tak že může znemožnit užívání předmětného vozidla umístěním „botičky“.

Ta samá pravidla se mohou týkat i různých jiných společností poskytujících úvěry na nákup aut, mezi které samozřejmě patří i banky. Vše záleží na tom, jaké smluvní podmínky mají strany sjednány.

Je proto možné, aby i takové společnosti umísťovaly na vozidla botičky za podmínky, že jim takové oprávnění plyne ze smlouvy.

Pokud by se další subjekty snažily takto postupovat, sotva by pro takový postup nacházely oporu v zákoně. Pokud by např. někdo parkoval na soukromém pozemku, obávám se, že by iniciativě vlastníka, který by „potrestal“ vlastníka vozidla umístěním botičky, soud zelenou nedal.

Každý sice může jednat v rámci svépomoci za podmínek stanovených občanským zákoníkem, pokud ale vlastník pozemku chce, aby vozidlo jeho pozemek nezabíralo, je umístění botičky spíš kontraproduktivní. Rozhodně bych takový postup proto nedoporučoval.

Pokud to lze, je na místě zavolat Policii ČR nebo Městskou polici, aby v rámci svých pravomocí konala.

Čtete také:

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat