Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kopřivnické firmy Tatra Trucks a TDV se mají podílet na zakázce pro belgickou armádu

Firmy z Kopřivnice Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle (TDV) se budou podílet... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmy z Kopřivnice Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle (TDV) se budou podílet... | foto: Archiv

Kopřivnice (Novojičínsko) Kopřivnické firmy Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle (TDV) se budou podílet na zakázce na 879 vojenských vozidel pro belgické ozbrojené síly, kterou získala nizozemská společnost DAF Trucks. Automobilka Tatra Trucks vyrobí podvozky, TDV dodá pro část vozů pancéřované kabiny.

Pro české podniky jde o zásadní referenční projekt, který jim může pomoci k dalším zakázkám na vyspělých zahraničních trzích. V pondělí to za Tatru sdělil v tiskové zprávě Daniel Potocký. Hodnotu zakázky firma neuvedla.

Pro Tatru a TDV jde o nejvýznamnější armádní zakázku v posledních letech. „Dodávka prvních vozidel je plánována na rok 2022, přičemž výroba posledních vozidel by se měla uskutečnit v roce 2025,“ uvedl Potocký.

Objednávka 879 vojenských vozidel řady CF zahrnuje 636 dvounápravových vozidel a pohonem 4x4, která budou sloužit k všeobecné přepravě nákladů. Dále DAF dodá 243 nákladních vozidel se čtyřmi nápravami a konfigurací podvozku 8x8 pro různé aplikace, jako jsou sklápěče, vozidla pro přepravu kontejnerů nebo jeřáby.

„Celkem 352 vojenských vozidel řady CF bude vybaveno špičkovou balistickou kabinou, kterou dodá společnost Tatra Defence Vehicle,“ uvedl Potocký.

Podvozky vojenských modelů řady CF mají unikátní koncepci s hnací soustavou disponující centrální nosnou rourou a nezávislým zavěšením výkyvných polonáprav. Jsou výsledkem úzké spolupráce DAF s Tatrou.

Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Produkuje vozy a podvozky pro civilní sektor i pro využití v armádě či v záchranných složkách. Tatra Trucks má přes 1000 zaměstnanců, dalších víc než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. Patří do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada.

Tatra Defence Vehicle se specializuje na vývoj, výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Zabývá se například také vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra nebo se společností Tatra Trucks spolupracuje na výrobě obrněných vozidel typu Titus.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...