Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Kopřivnické firmy Tatra Trucks a TDV se mají podílet na zakázce pro belgickou armádu

Firmy z Kopřivnice Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle (TDV) se budou podílet na zakázce pro belgické ozbrojené síly. foto: Archiv

Kopřivnice (Novojičínsko) - Kopřivnické firmy Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle (TDV) se budou podílet na zakázce na 879 vojenských vozidel pro belgické ozbrojené síly, kterou získala nizozemská společnost DAF Trucks. Automobilka Tatra Trucks vyrobí podvozky, TDV dodá pro část vozů pancéřované kabiny.
  12:28

Pro české podniky jde o zásadní referenční projekt, který jim může pomoci k dalším zakázkám na vyspělých zahraničních trzích. V pondělí to za Tatru sdělil v tiskové zprávě Daniel Potocký. Hodnotu zakázky firma neuvedla.

Byli jsme pod drobnohledem, hrozilo nám íránské vězení, uvedl náčelník expedice Tatra kolem světa 2

Pro Tatru a TDV jde o nejvýznamnější armádní zakázku v posledních letech. „Dodávka prvních vozidel je plánována na rok 2022, přičemž výroba posledních vozidel by se měla uskutečnit v roce 2025,“ uvedl Potocký.

Objednávka 879 vojenských vozidel řady CF zahrnuje 636 dvounápravových vozidel a pohonem 4x4, která budou sloužit k všeobecné přepravě nákladů. Dále DAF dodá 243 nákladních vozidel se čtyřmi nápravami a konfigurací podvozku 8x8 pro různé aplikace, jako jsou sklápěče, vozidla pro přepravu kontejnerů nebo jeřáby.

„Celkem 352 vojenských vozidel řady CF bude vybaveno špičkovou balistickou kabinou, kterou dodá společnost Tatra Defence Vehicle,“ uvedl Potocký.

Tatra Trucks dodá české armádě 71 vozidel za více než půl miliardy korun

Podvozky vojenských modelů řady CF mají unikátní koncepci s hnací soustavou disponující centrální nosnou rourou a nezávislým zavěšením výkyvných polonáprav. Jsou výsledkem úzké spolupráce DAF s Tatrou.

Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Produkuje vozy a podvozky pro civilní sektor i pro využití v armádě či v záchranných složkách. Tatra Trucks má přes 1000 zaměstnanců, dalších víc než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. Patří do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada.

Tatra Defence Vehicle se specializuje na vývoj, výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Zabývá se například také vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra nebo se společností Tatra Trucks spolupracuje na výrobě obrněných vozidel typu Titus.

Autor: