Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Novým generálním ředitelem Tatry bude od dubna Lukáš Andrýsek

Lukáš Andrýsek foto: Tatra Trucks

Automobilka Tatra bude mít od prvního dubna nového šéfa. Generálním ředitelem se k tomuto datu stane Lukáš Andrýsek. Jeho úkolem bude zvýšit výrobní kapacity Tatry a optimalizovat zpracování zakázek tak, aby firma dokázala uspokojit rostoucí poptávku.
  16:47

Dosavadní generální ředitel Pavel Lazar v Tatře pokračuje, bude řídit připravovanou společnost Tatra Classic zastřešující aktivity v oblasti muzejnictví. Zároveň se přesune i na pozici předsedy dozorčí rady Tatra Trucks.

Změna ve vedení souvisí podle vyjádření automobilky s aktuálním vývojem. „Pavel Lazar řídil Tatru více než tři roky, ve kterých se společnost stabilizovala, organicky rostla, a připravil dlouhodobou strategii jejího rozvoje se zaměřením na postupnou expanzi výroby, modernizaci produktových řad a zavedení nových zelených technologií pohonu a autonomního řízení,“ uvedla firma ve zprávě.

„Nyní je třeba se soustředit na navyšování výrobních kapacit, růst, lepší fungování dodavatelského řetězce a optimální průchod zakázky firmou,“ stojí v prohlášení.

Lukáš Andrýsek má za sebou téměř sedmileté působení ve společnosti DAKO-CZ, kde zastával pozice finančního a později generálního ředitele. DAKO-CZ je součástí skupiny Czechoslovak Group, vyrábí brzdové systémy pro železniční vozidla. Pod Andrýskovým vedením společnost expandovala, její tržby vzrostly během jeho působení z 950 milionů Kč v roce 2016 na 2,48 miliardy Kč v roce 2022. EBITDA ve stejném období narostla na 550 milionů a výroba brzdových systémů se rozšířila do Ostravy a formou dvou spoluvlastněných společností i do Indie.

„Jsme přesvědčeni, že Lukáš Andrýsek bude ten správný manažer, který strategii Tatry realizuje, zmodernizuje výrobu, zvýší produktivitu a posune dále výrobní schopnosti automobilky,“ uvedla Denisa Materová, členka představenstva jednoho z akcionářů Tatry Promet Group.

Podle Lukáše Andrýska akcionáři očekávají, že Tatra využije sílící celosvětovou poptávku a přizpůsobí jí své výrobní kapacity. „To je vzhledem k situaci, že Tatra vyrábí většinou unikátní vozidla v menších sériích, velmi náročný úkol. Ve spolupráci s kolegy, našimi dodavateli a dalšími partnery je ale zvládnutelný. Uděláme vše proto, aby Tatra pokračovala v růstu a přišla s inovovanými produkty pro dnešní svět, který stále více požaduje ekologickou mobilitu,“ sdělil nový šéf Tatry.

Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Produkuje vozy a podvozky pro civilní sektor i pro využití v armádě či v záchranných složkách. Má přes 1400 zaměstnanců, dalších víc než 700 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. Tatra Trucks patří do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada, dalším jejím akcionářem je skupina Promet Group Reného Matery. Loni automobilka dosáhla tržeb 7,12 miliardy korun, zákazníkům dodala 1 326 vozů.

Autor: