Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Telecom a Eurotel se spojí v Telefónicu O2

Ekonomika

  11:28
PRAHA - Český Telecom a mobilní operátor Eurotel se spojí a vytvoří jeden podnik Telefónica O2 Czech Republic. Představenstvo to navrhne valné hromadě, která se sejde 27. dubna.

O2 foto: Reprofoto

Na tiskové konferenci to dnes sdělil generální ředitel Českého Telecomu Jaime Smith. Nová společnost by měla vzniknout v polovině letošního roku.

Smith vyčíslil přínos fúze s Eurotelem na zhruba 300 milionů eur (v přepočtu zhruba 8,5 miliardy korun). Přes 60 procent z této částky budou tvořit zvýšené výnosy, zbytek úspory nákladů, vysvětlil Smith.

Čistý zisk španělského telekomunikačního gigantu Telefónica vzrostl za loňský rok o 40 procent na 4,45 miliardy eur. K silnému růstu nezanedbatelně přispěly akvizice v čele s koupí Českého Telecomu, sdělila dnes společnost.

Skupina Český Telecom loni zvýšila konsolidovaný čistý zisk o devět procent na 6,2 miliardy korun. Výnosy společnosti naopak o 0,8 procenta klesly na 61 miliard. Na výsledcích se výrazně podílela 100procentní dceřiná firma Eurotel, která zvýšila příjmy o dvě procenta na 30 miliard korun.

Výnos na zákazníka ale Eurotelu klesl z 526 Kč měsíčně na 510 korun. Český Telecom
snížil loni počet zaměstnanců z 8794 na 7524 lidí.

Telefónica loni zvýšila zisk o 40 procent

Čistý zisk španělského telekomunikačního gigantu Telefónica vzrostl za loňský rok o 40
procent na 4,45 miliardy eur. K silnému růstu nezanedbatelně přispěly akvizice v čele s koupí Českého Telecomu, sdělila dnes společnost.

Akvizice v České republice a v Latinské Americe se odrazily i v tržbách, které vzrostly o 25 procent na 37,88 miliardy eur. Dopomohl k tomu i přirozený růst zákazníků Telefóniky v aktivitách typu přístupu k rychlému internetu. 

Výsledky překonaly očekávání analytiků. Ti podle agentury Reuters čekali zisk 4,3 miliardy eur a tržby 37,55 miliardy eur. Provozní zisk skupiny stoupl o 25 procent na 15,28 miliardy eur.  V posledním čtvrtletí se zisk Telefóniky zvýšil meziročně o 52 procent na 1,19 miliardy eur a tržby vzrostly o 27,5 procenta na 10,5 miliardy. Čtvrtletní růst táhl zejména vzestup tržeb u divize služeb přístupu na vysokorychlostní internet o 21,4 procenta. Naopak příjmy z tradičního telefonování přes pevné linky kvůli konkurenci mobilů a internetu klesly o 1,9 procenta.

Na konci roku měla Telefónica 153,5 milionu zákazníků, včetně více než tří milionu klientů Českého Telecomu. Z tohoto počtu má již firma pět milionů uživatelů vysokorychlostního internetu, z toho u Českého Telecomu 274.000.

Česká firma je součástí Telefóniky od poloviny loňského roku. Španělská skupina získala od státu 51 procent akcií a dalších 18 procent odkoupila na trhu od ostatních akcionářů.
Telecom loni zvýšil čistý zisk o devět procent na 6,2 miliardy korun. Výnosy společnosti naopak o 0,8 procenta klesly na 61 miliard, uvedla firma minulý týden.

Telefónica loni koupila britského mobilního operátora O2 za 26 miliard eur, tato firma však bude zahrnuta do výsledků skupiny až letos.
Autoři: ,